Česko a NATO? Průzkum ukázal zajímavá čísla

Praha - Polovina české veřejnosti (50 %) považuje členství naší země v Evropské unii a Severoatlantické alianci za stejně důležité. Mezi těmi, kteří tyto instituce rozlišují, jasně převažují ti, kteří za důležitější považují členství v NATO (34 %), nad těmi, kteří preferují členství v EU (16 %). S členstvím naší republiky v NATO souhlasí více než dvoutřetinová většina českých občanů (69 %), nesouhlasí pětina (22 %) a desetina zvolila vyhýbavou odpověď (9 %).

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18. až 28. září 2015. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 925 respondentů.

V atmosféře snižující se míry spokojenosti českých občanů s členstvím naší země v Evropské unii a pocitech ohrožení ze strany migrantů je zajímavé podívat se rovněž na postoje veřejnosti k vojenské instituci, jejímž jsme členem, k Severoatlantické alianci.

V době před vstupem Česka do EU a NATO i po vstupu České republiky do NATO (1998) lidé vstup do Evropské unie častěji považovali za důležitější než vstup do Severoatlantické aliance. V roce 2011 se vedle téměř poloviny lidí, pro které je členství v obou institucích stejně důležité, vyrovnal i poměr preferencí NATO a EU. V roce 2012 již byl podíl hlasů pro NATO vyšší. Aktuální výzkum toto rozložení ještě více vyhrotil. Podíl těch, kteří za důležitější považují členství v NATO, je dvojnásobný (34 %) než podíl lidí preferujících členství v EU (16 %). Polovina občanů ovšem stabilně označuje členství v obou institucích za stejně důležité.

Podle očekávání se liší postoje k našemu členství v EU a NATO u lidí s odlišným přístupem k samotnému členství naší země v Evropské unii. Mezi občany spokojenými s naším členstvím v EU výrazně převažuje názor, že členství v obou institucích je stejně důležité, a podíly hlasů pouze pro NATO a pouze pro EU jsou podobné. Lidé spíše nespokojení odpovídají svými postoji populaci jako celku. Mezi velmi nespokojenými s členstvím v EU jasně převažuje názor, že důležitější je členství v NATO, přesto i mezi nimi je třetina těch, kteří považují členství v obou institucích za rovnocenně důležité.

Pevné zakotvení naší přináležitosti k NATO ukazuje více než dvoutřetinová většina souhlasných postojů českých občanů s členstvím v této instituci. Pouze pětina dospělé populace v současné době s členstvím v NATO nesouhlasí a desetina se jasné odpovědi vyhýbá.

Z časové řady STEM od vstupu České republiky do NATO je patrná trvale většinová podpora členství v této instituci, která v roce 2000 přesáhla hranici 70 % (pro účely časového srovnání vyřazujeme vyhýbavé odpovědi „nevím, nedovedu posoudit"). V následujících letech se míra souhlasu s členstvím v NATO poměrně stabilně držela právě u hranice 70 %. Výkyvem byl pouze rok 2009, kdy pod vlivem českého předsednictví Evropské unii posílily pro-evropské postoje i v souvislosti s NATO. Aktuální výzkum nám ukazuje znovu tříčtvrtinovou většinu souhlasných postojů k členství v NATO (při vyloučení odpovědi „nevím").

S členstvím v NATO častěji souhlasí lidé mladší a vzdělanější. Ovšem i mezi občany staršími 60 let nebo lidmi se základním vzděláním je stále míra souhlasu s členstvím v NATO většinová, i když nižší než v ostatních věkových nebo vzdělanostních skupinách.

Mezi sympatizanty různých parlamentních politických stran je souhlas s členstvím v NATO rovněž většinový, jasnou výjimkou jsou pouze příznivci KSČM, kteří jsou rozděleni do dvou téměř vyrovnaných skupin.

Názor příznivců KSČM na Severoatlantickou alianci se zajímavě promítá do jejich postoje ke srovnání našeho členství v NATO a EU: jako jediní mají sympatizanti KSČM vyšší podíl těch, kteří preferují členství v EU nad členstvím v NATO, a zároveň je u nich nejnižší podíl těch, kteří se domnívají, že členství v obou institucích je stejně důležité.

Související

Více souvisejících

NATO češi průzkumy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 1 hodinou

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hurikán Milton zasáhl Floridu

Počet obětí hurikánu Milton roste

Hurikán Milton, který zasáhl americký stát Florida, si již vyžádal nejméně deset obětí, uvedl ministr pro vnitřní bezpečnost USA Alejandro Mayorkas během čtvrteční tiskové konference. Také varoval před šířením dezinformací, které komplikují poskytování pomoci obyvatelům zasaženým katastrofou.

před 6 hodinami

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy