Češi se musí bát, varuje komentátor. Týká se to důchodců i Zemana

Praha - Soudný člověk se musí obávat některých výroků prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí to komentátor Martin Schulz, který se zpětně vrátil k vánočnímu poselství hlavy státu.

Podle komentátora Českého rozhlasu by se poselství dalo brát jako obdoba "Zprávy o stavu unie", skrze kterou američtí prezidenti skládají účty americkému lidu, nebo jako varianta tiskových konferencí ruského prezidenta Vladimira Putina. Ani jedno z toho ale prý projev prezidenta Zemana nebyl, nebylo to zřejmě ale ani "vánoční poselství". 

Jedním z úspěchů je podle Zemana zjištění statistiků, že průměrná mzda vzrostla o tisíc korun. "Důchodci sice nepocítí tento růst životní úrovně, neboť v příštím roce dostanou – jak pravil prezident – „ubohou valorizaci 40 korun měsíčně", ale hned v roce 2017 by měli dostat přidáno více, pokud se toho dožijí, až 300 korun. Zde je vhodné připomenout, co prezident Zeman nezmínil, že totiž těsně před koncem roku byl schválen jednorázový příspěvek důchodcům, kteří obdrží zkraje roku 2016 najednou 1200 korun, takže vláda bude moct operovat s tím, že valorizace je sice nízká, ale přece jen nečiní jen 40, nýbrž celých 140 korun," podotkl komentátor.

Komentátor také poukázal na narážku na někdejší výrok prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, který napadl situaci, v níž se v zemi začala projevovat spolupráce byznysu a politiky. To podle něj bylo zbytečné. "A s tím úsměvem. Inu, pro příznivce prezidenta Zemana to mohl být okamžik sdíleného štěstí, kdy se hlava státu usmála na svět jako nějaký laskavý, středoevropský, postkomunistický Budha. Prezidentovým kritikům za to mohla tato grimasa připomínat okamžiky, kdy rozveselený Miloš Zeman předváděl vyděšené novinářce pověstný „útok krvelačného aligátora"," podotkl.

Další část prezidentova vystoupení byla podle komentátora z říše science fiction. "Je prý někdy kritizován za to, že nemluví ve svých poselstvích o nějaké vizi ČR. A tak - i když kritika je bezpředmětná, neboť je autorem několika knih a řady projevů na toto téma, rád ve stručnosti svou vizi nastínil. Ano, je dobrá, určitě se mnoha spoluobčanům zalíbila, a je v našich podmínkách, v našich tradicích, a s přihlédnutím ke stavu jak demokracie, tak i řady politických mechanismů, prakticky zcela neproveditelná," uvedl Schulz.

Zeman také prohlásil, že většina nelegálních migrantů jsou mladí zdraví muži bez rodin a pozastavil se nad tím, proč tito muži nevezmou do ruky zbraň a nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu. Dodal, že si nedovede představit, že v době, kdy z tehdejšího protektorátu prchali mladí mužové do Velké Británie proto, aby tam pobírali sociální dávky. "Zde je třeba se na chvíli zastavit. Při vší úctě zde hlava státu použila – přinejlepším – zkomolená fakta. Podle statistik „Vysokého komisařství OSN pro uprchlíky" se v roce 2015 do Evropy dostalo 991 424 osoby, a to 25 procent dětí, 17 procent žen (dohromady 42 procent) a 58 procent mužů, přičemž mezi muži nejsou jen oni „zdraví, mladí a silní". Nelze tedy zjednodušeně tvrdit, že jde o nějakou invazi mladých mužů, situace uprchlíků z válečných zón je nekonečně složitější," upozornil komentátor.

Povzdech nad tím, proč tito muži nebojují proti Islámskému státu, podle komentátora také ztrácí logiku. "Většina těchto mladých mužů prchá nikoli před Islámským státem, jak se Miloš Zeman snaží mylně naznačit, nýbrž před syrským prezidentem Bašárem Asadem a jeho režimem. Další uprchlíci pocházejí z Afghánistánu, z Iráku, z Eritrey, z Pakistánu a z Nigérie, ze Somálska, ze Sudánu," uvedl.

Schulz také upozornil na výrok prezidenta v samotném závěru jeho poselství, což je prý něco, "čeho se soudný člověk musí opravdu obávat." Zeman uvedl: "Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny." "Takový výrok může v jakémsi zrychleném duševním řízení potěšit každého tzv. pravého vlastence, který nemá ponětí o historii této země a o špatných zkušenostech s tím, co se stane, když se začne posuzovat vhodnost či nevhodnost jednotlivých lidí k pobytu v ní," dodal komentátor.

V souvislosti s uprchlíky komentátor poukázal na osobu s nejméně dvěma státními občanstvími, kterého naše vlast přijala jako významného podnikatele. "Andrej Babiš je původem ze Slovenska a nyní vykonává funkce místopředsedy vlády a ministra financí. Rok 2015 pro něj byl, dá se jistě konstatovat, úspěšný. A to přinejmenším v té části, která se týká jeho byznysu," podotkl komentátor.

Další z hlavních postav je i předseda vlády Bohuslav Sobotka. "Pro něj byl rok 2015 natolik úspěšný, že dokonce dostal pochvalu před nastoupeným národem v onom vánočním proslovu hlavy státu. Ocenění vlády za její hospodářskou politiku, což může premiér Sobotka brát skutečně osobně, je o to cennější, když si vzpomeneme, jak těsně po volbách došlo k pokusu o takový malý palácový převrat. Jedním z tehdejších spiklenců byl dnešní ministr vnitra Milan Chovanec," upozornil komentátor na webu Českého rozhlasu.

"Premiér Sobotka se v průběhu celého roku snažil, seč mohl, aby ponapravoval všemožná politická i diplomatická „faux-pas", přešlapy, přehmaty, jichž se zadařilo hlavě státu opět rozesít jak v domácích, tak i v zahraničních kruzích. Dlužno dodat, že například právě v oblasti již zmiňované problematiky masivního příchodu uprchlíků do Evropy, drží premiér Sobotka s přehledem nejlepší „figuru", co se neustálených vazeb na EU týče. Musel v průběhu roku mnohokrát a vynalézavě balancovat na hraně diplomatického zatracení ze strany států vstřícnějších k potřebným migrantům. Dlužno říct, že se mu to zatím dařilo a ČR do EU zatím stále patří. Zatím," dodal.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Bohuslav Sobotka Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

před 1 hodinou

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 6 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

před 11 hodinami

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy