Češi kašlou na jazyky? Takhle jsme na tom oproti ostatním zemím

Česká republika se zhoršila v ovládání angličtiny. Při mezinárodním srovnání se v žebříčku posunula z 20. na 23. místo ze sta zemí. Hodnotily se státy, které mají angličtinu jako druhý jazyk. Údaje vyplývají z letošního výzkumu globální vzdělávací společnosti EF Education First. Nejlépe je na tom Nizozemsko.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Česká republika, pohled na Prahu
doporučujeme

Education First každý rok sestaví žebříček na základě výsledků testů. Testy vypracovává více než milion dospělých ve 100 státech. Angličtina nesmí být jejich mateřským jazykem. Výsledky srovnávají znalost angličtiny, a to komunikační dovednosti v tomto jazyce. Měření také zohledňuje, jaké způsoby výuky angličtiny využívají v daných státech.

Podle výsledků bezplatných online testů anglického jazyka provedených na webových stránkách společnosti, klesla Česká republika z loňského výsledku 59,99 na 59,30 v tomto roce. Muži skončili s indexem dovednosti 60,12 a ženy dosáhly skóre 58,85. V celosvětovém měřítku jsou ale ženy průměrně o trošku lepší.

Přesto se Česko stále řadí mezi státy s vysokou úrovní jazyka. V žebříčku se nachází pod Maďarskem, Rumunskem, Keňou a Řeckem. Předběhlo však Bulharsko a Slovensko.

Pokles České republiky nemusí souviset se zhoršením znalostí angličtiny. Spíše to znamená, že jiné státy učinily ve vzdělávání větší pokrok. Je to signál, že český vzdělávací systém stagnuje, zatímco jiné státy svou pozici zlepšují.

Nizozemsko je v žebříčku první a se skóre 70,27 předběhlo Švédsko. Nejvyšší úroveň angličtiny je v severnější části Evropy a za ní následuje Asie. První pětici uzavírají Norsko, Dánsko a Singapur. Poslední místo z hodnocených zemí obsadila africká Libye.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Začalo vypínání vysílání DVB-T, zatím se dotklo Prahy a okolí

28.11.2019 14:34 Aktualizováno V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama