Češi kašlou na jazyky? Takhle jsme na tom oproti ostatním zemím

Česká republika se zhoršila v ovládání angličtiny. Při mezinárodním srovnání se v žebříčku posunula z 20. na 23. místo ze sta zemí. Hodnotily se státy, které mají angličtinu jako druhý jazyk. Údaje vyplývají z letošního výzkumu globální vzdělávací společnosti EF Education First. Nejlépe je na tom Nizozemsko.

Česká republika, pohled na Prahu
doporučujeme

Education First každý rok sestaví žebříček na základě výsledků testů. Testy vypracovává více než milion dospělých ve 100 státech. Angličtina nesmí být jejich mateřským jazykem. Výsledky srovnávají znalost angličtiny, a to komunikační dovednosti v tomto jazyce. Měření také zohledňuje, jaké způsoby výuky angličtiny využívají v daných státech.

Podle výsledků bezplatných online testů anglického jazyka provedených na webových stránkách společnosti, klesla Česká republika z loňského výsledku 59,99 na 59,30 v tomto roce. Muži skončili s indexem dovednosti 60,12 a ženy dosáhly skóre 58,85. V celosvětovém měřítku jsou ale ženy průměrně o trošku lepší.

Přesto se Česko stále řadí mezi státy s vysokou úrovní jazyka. V žebříčku se nachází pod Maďarskem, Rumunskem, Keňou a Řeckem. Předběhlo však Bulharsko a Slovensko.

Pokles České republiky nemusí souviset se zhoršením znalostí angličtiny. Spíše to znamená, že jiné státy učinily ve vzdělávání větší pokrok. Je to signál, že český vzdělávací systém stagnuje, zatímco jiné státy svou pozici zlepšují.

Nizozemsko je v žebříčku první a se skóre 70,27 předběhlo Švédsko. Nejvyšší úroveň angličtiny je v severnější části Evropy a za ní následuje Asie. První pětici uzavírají Norsko, Dánsko a Singapur. Poslední místo z hodnocených zemí obsadila africká Libye.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V kvalitě života je Česko na 25. místě. Nejlépe se žije ve Finsku

10.09.2020 21:50 Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163…

Problém totality nejsou jen zavřené hranice. Lidé se báli, připomíná…

24.08.2020 08:17 Jestli existuje něco, co přímo vystihuje totalitu, pak jsou to její snahy ovládnout všechny bez…

Ohňostrojnou Ódu na šťastný let předvedli pětinásobní vítězové přehlídky…

23.08.2020 05:23 Designéři Jaroslav Štolba a Jan Neděla z Flash Barrandov SFX nešetřili při sobotním galafinále…

Průkopník moderní architektury Loos má v rodném Brně památník

20.08.2020 21:25 Průkopník moderní architektury Adolf Loos má v rodném Brně nový památník. Dnešní slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama