ÚS začne projednávat stížnost na novelu valorizace důchodů, kterou podalo ANO

Ústavní soud se v říjnu začne zabývat stížností opozičního hnutí ANO na novelu o valorizaci důchodů, uvedl předseda ÚS Josef Baxa v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Rozhodnutí by mohlo přijít ještě do konce letošního roku. 

"Já si bezesporu uvědomuji, že v posledních letech je to jeden z nejvážnějších případů, který dostal Ústavní soud na stůl, že je na to upřena pozornost velké části obyvatelstva, že ta věc je komplikovaná. Debaty, které tomu přecházely a které pořád probíhají, ukazují, že ať rozhodne Ústavní soud jakkoliv, tak to nebude vždycky přijímáno s pochopením," uvedl Baxa.

Ústavní soud by podle svého předsedy mohl rozhodnout do konce roku. Veřejnosti by měl každopádně zprostředkovat průběh svých úvah. "To znamená, uvažujeme o tom, že bychom projednali věc veřejně," dodal. 

Ústavní stížnost podalo nejsilnější opoziční hnutí ANO v květnu, tedy ještě před červnovou mimořádnou valorizací, jejíž parametry novela upravila. Poslancům ANO vadí, že Sněmovna věc projednávala v legislativní nouzi. Poukazují také na případnou retroaktivitu úpravy. 

Červnová mimořádná valorizace kvůli přetrvávající inflaci zvedla procentní výměru všech vyplácených důchodů o 2,3 procenta a o pevnou částku 400 korun, informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Starobní důchody se zvýšily v průměru o 755 Kč a průměrná výše starobního důchodu tak dosáhla 20 216 Kč.

Související

Josef Baxa

Baxa za minulého režimu odsoudil mladíka, který se pokusil o emigraci

Minulost kandidátů na ústavní soudce navržených prezidentem Petrem Pavlem se nadále řeší. Po kauze kolem jmenování Roberta Fremra se začal řešit případ Josefa Baxy, který je dokonce od srpna novým předsedou instituce. Baxa v roce 1985 odsoudila mladíka k podmínce za pokus o emigraci.

Více souvisejících

Josef Baxa (NSS) Ústavní soud ČR důchody Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy