Česko přijde o 22 miliard z evropských fondů, viník je i Dobeš

Praha - Pokud Evropská komise do konce letošního roku Česku neobnoví proplácení dotací, může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun. Jde hlavně o peníze operačních programů Životní prostředí a Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Dokument z ministerstva pro místní rozvoj označuje za rizikové šest programů z osmnácti, které spravují tuzemské úřady. Materiál ministerstva v úterý projedná vláda. ČTK má dokument k dispozici.

Ministerstvo ve své zprávě označuje za rizikové šest z celkových osmnácti operačních programů. Zejména jde o operační programy Životní prostředí, kde hrozí ztráta 15,9 miliardy korun a Vzdělávání pro konkurenceschopnost s potenciální ztrátou 6,3 miliardy.

"Každý rok dáváme v tuto dobu materiál na vládu, kde informujeme o tom, jak jsou čerpány prostředky. Ministr už před čtrnácti dny uvedl, že na tyto programy by bylo vhodné nasadit systém krizového řízení," uvedla mluvčí MMR Jana Jabůrková.

Ztráta 22 miliard je podle Jabůrkové však jen teoretické maximum. "Jsou to peníze, o které bychom mohli přijít, kdybychom nic nedělali," vysvětlila Jabůrková.

Rizikové operační programy ministerstvo analyzovalo z hlediska finančního plnění, věcného plnění cílů a z hlediska řízení operačního programu. "Zmíněný materiál neříká, že budeme vracet tolik a tolik miliard korun. Ministerstvo pouze upozorňuje na rizika u některých programů, jejich finanční vyjádření a navrhuje kroky, aby se z rizika nestala realita," doplnil Marek Ženkl z tiskového oddělení ministerstva. Ministerstvo tak například plánuje převést peníze mezi jednotlivými programy. "Prostředky z programu vzdělávání pro konkurenceschopnost bychom chtěli realokovat na Operační program lidské zdroje a zaměstnanost a do regionálních programů," dodala Jabůrková.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

Co bude se studenty a vědci? EU schválila financování do roku 2020 v případě brexitu bez dohody

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu odsouhlasil prodloužení financování unijních projektů a programů – a to ať už studentských, výzkumných, či dokonce hospodářských. Financování těchto projektů i nejrůznějších akcí, na kterých se podílí i Spojené království, mělo původně skončit letošním rokem. Parlamentní výbor však včera rozhodl o prodloužení finanční podpory již probíhajícím projektům, a to až do konce roku 2020.

Více souvisejících

fondy EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy