Nehospodárné rozhodnutí není vždy trestný čin? Ústavní soudce vynesl překvapivý nález

Pokud budou vedoucí pracovníci kvůli svým rozhodnutím příliš často čelit trestním stíháním a získají pocit, že jsou "jednou nohou ve vězení", povede to ke ztrátě odvahy a nárůstu alibismu. Případný trestní postih je vždy až krajní řešení, řekl dnes novinářům ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

Přidejte svůj názor

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Podle ústavního soudce je v případě pochybení vedoucího pracovníka nutné pokaždé zvážit, zda není na místě zvolit mírnější řešení, třeba pracovněprávní nebo služební postih, eventuálně uplatnit odpovědnost podle civilního či správního práva.

Od vedoucích pracovníků ve státní správě i byznysu se podle Šimíčka očekává odvaha, snaha hledat řešení a vzít na sebe odpovědnost. "Pokud by došlo k situaci, že trestněprávní řešení nebude hledáno jako poslední v řadě, ale první v řadě, tak reálně hrozí, že potom vedoucí pracovníci příslušnou odvahu hledat nějaké řešení mít nebudou," řekl Šimíček.

Jako soudce zpravodaj dnes Šimíček vyhlásil nález, kterým Ústavní soud (ÚS) zrušil verdikt nad někdejším náměstkem ministra financí Tomášem Zídkem. Zadal posudky, které později justice označila za nadbytečné a uložila mu podmínku za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Ne každé neracionální či nehospodárné jednání je nutně i jednáním, které by mělo být postiženo trestněprávními nástroji," uvedl ÚS v nálezu. Pokud by tato zásada neplatila, lidé by se podle ÚS nejspíš chovali v souladu s heslem "kdo nic nedělá, ani nic nezkazí".

"Od vedoucích pracovníků se přitom očekává pravý opak: invence, kreativita a schopnost nést za svoje rozhodnutí i odpovědnost, která však má být vedena v trestněprávní rovině teprve v krajním případě," napsali v nálezu ústavní soudci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákon o svobodném přístupu k informacím může doznat změn, rozhodla vláda

14.10.2019 17:30 Aktualizováno Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela…

Pavlišová mě 3 roky šikanovala! Starosta Postoloprt si stěžoval na státní…

11.10.2019 12:26 Novela zákona o státním zastupitelství vyvolává velké emoce. Ministryně spravedlnosti dokonce…

Projde Koudelka napočtvrté? Vláda opět navrhla jmenování šéfa BIS generálem

08.10.2019 18:35 Aktualizováno Vláda počtvrté navrhuje jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky do…

Šéfoval Fondu národního majetku, čelí trestnímu oznámení kvůli OKD. Je to…

08.10.2019 17:06 Bývalý šéf Fondu národního majetku (FNM) Roman Češka tvrdí, že o privatizaci OKD nerozhodoval,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama