Nehospodárné rozhodnutí není vždy trestný čin? Ústavní soudce vynesl překvapivý nález

Pokud budou vedoucí pracovníci kvůli svým rozhodnutím příliš často čelit trestním stíháním a získají pocit, že jsou "jednou nohou ve vězení", povede to ke ztrátě odvahy a nárůstu alibismu. Případný trestní postih je vždy až krajní řešení, řekl dnes novinářům ústavní soudce Vojtěch Šimíček.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Podle ústavního soudce je v případě pochybení vedoucího pracovníka nutné pokaždé zvážit, zda není na místě zvolit mírnější řešení, třeba pracovněprávní nebo služební postih, eventuálně uplatnit odpovědnost podle civilního či správního práva.

Od vedoucích pracovníků ve státní správě i byznysu se podle Šimíčka očekává odvaha, snaha hledat řešení a vzít na sebe odpovědnost. "Pokud by došlo k situaci, že trestněprávní řešení nebude hledáno jako poslední v řadě, ale první v řadě, tak reálně hrozí, že potom vedoucí pracovníci příslušnou odvahu hledat nějaké řešení mít nebudou," řekl Šimíček.

Jako soudce zpravodaj dnes Šimíček vyhlásil nález, kterým Ústavní soud (ÚS) zrušil verdikt nad někdejším náměstkem ministra financí Tomášem Zídkem. Zadal posudky, které později justice označila za nadbytečné a uložila mu podmínku za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Ne každé neracionální či nehospodárné jednání je nutně i jednáním, které by mělo být postiženo trestněprávními nástroji," uvedl ÚS v nálezu. Pokud by tato zásada neplatila, lidé by se podle ÚS nejspíš chovali v souladu s heslem "kdo nic nedělá, ani nic nezkazí".

"Od vedoucích pracovníků se přitom očekává pravý opak: invence, kreativita a schopnost nést za svoje rozhodnutí i odpovědnost, která však má být vedena v trestněprávní rovině teprve v krajním případě," napsali v nálezu ústavní soudci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O funkci u Soudního dvora EU usiluje i bývalý ministr Pelikán

22.09.2020 17:57 Do výběrového řízení na soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie se přihlásilo sedm zájemců…

Česko má posuzovat dodavatele 5G dle technických kritérií, vyplývá ze…

17.09.2020 11:16 Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií…

Česká pošta zkompletovala zásilky s rouškami, začne je rozesílat

14.09.2020 14:34 Česká pošta zkompletovala většinu ze tří milionů zásilek s pěti rouškami a respirátorem pro…

Stehlík neodstoupí kvůli výzvě odborářů z funkce šéfa rady ÚSTR

10.09.2020 18:23 Předseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Eduard Stehlík neodstoupí ze své funkce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama