Omezení pohybu je dle Svazu měst a obcí diskriminační

Vládní opatření omezující pohyb lidí mezi okresy považuje Svaz měst a obcí ČR za reálně neaplikovatelná. Omezení na území okresů a obcí podle něj vykazuje znaky diskriminace. Svaz to uvedl v tiskové zprávě, kterou zaslal ČTK. Vláda od pondělí zpřísnila protipandemická opatření. Lidé až na výjimky nesmějí opouštět území svého okresu, například do přírody mohou jen na území obce, ve které bydlí.

Policie ČR kontroluje řidiče
doporučujeme

Svaz obcí a měst považuje vládní rozhodnutí za nesmyslné. "Opatření musí být vyjádřeno jasně a srozumitelně. Musí být prakticky realizovatelné a předvídatelné ve všech případech. Pokud vláda vydá opatření, které neposkytuje právní jistotu, nelze očekávat, že takové opatření bude pro osoby, které se jím mají řídit, srozumitelné, a tedy přijatelné," uvedl předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl. Vláda by podle něj místo "opisování ze zahraničí" měla vycházet ze sídelní struktury České republiky a regionálních specifik.

Omezení pohybu obyvatel mezi okresy považuje svaz za reálně neaplikovatelné. "Naprosto nesmyslná a diskriminační je pak povinnost setrvat v případě cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a sportování na venkovních sportovištích na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště," uvedl v tiskové zprávě. Omezení na okresy a obce podle něj vykazuje znaky diskriminace, poukázal v té souvislosti na to, že Praha je současně okres i obec.

"Podle vydaných opatření může občan v Praze ve volném čase bez omezení urazit desítky kilometrů, pro občany v některých obcích jsou k dispozici naopak jen stovky metrů," poznamenal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl (ODS). Považuje to za "obrovskou nerovnost, která není zdůvodněná žádnými epidemiologickými důvody".

Pokud je podle svazu potřeba omezit pohyb, mělo by se tak stát na území krajů, v případě cest do přírody či za sportem na území okresů. "Prostřednictvím usnesení vlády omezujícího pohyb je osobám ukládána povinnost a omezováno základní ústavní právo," dodal svaz.

Na dodržování opatření dohlížejí tisíce policistů, vojáků a celníků. Pokud lidé využívají některou z výjimek vládního nařízení, musí ho písemně prokázat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ombudsman Křeček upozornil na nejednotnost v omezování provozu úřadů

09.04.2021 11:23 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček upozorňuje na nejednotnost v postupu úřadů ohledně…

Šimůnková: Veřejná správa neumí zaměstnat lidi s postižením, realita je…

08.04.2021 11:57 Veřejná správa podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové neumí zaměstnávat lidi s…

V Plzni rezignovala soudkyně, vyhnula se dalšímu kárnému řízení

07.04.2021 09:35 Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) nebude projednávat údajné pochybení plzeňské soudkyně…

Statistici řeší další technické potíže u sčítání lidu

04.04.2021 22:00 Aktualizováno Lidé se starými občanskými průkazy se nemohou přihlásit do on-line formuláře pro sčítání lidu, domů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama