Stopy pro běžkaře v ohrožení. Obcím na Šumavě vyvstalo několik problémů naráz

Zástupci některých šumavských obcí se obávají, že nebudou mít dostatek peněz na úpravu stop pro běžkaře. V takovém případě by snížily frekvenci údržby. Navíc šumavský národní park připravuje pro některé úseky běžkařských stop nové podmínky pro úpravu. Vyplývá to z informací ČTK.

Počasí
doporučujeme

Rolby z Kvildy vyjížděly v minulých letech na údržbu stop několikrát týdně. Obec, kde žije pár desítek obyvatel, za servis ročně zaplatila více než půl milionu korun. Podle starosty Kvildy Václava Vostradovského (STAN) jde o relativně vysokou položku ročního rozpočtu.

"Navíc šumavský národní park kvůli ochraně tetřeva stanovil nové podmínky a ty nám práci ještě zkomplikují," řekl Vostradovský. Podle něj tak rolby na některé úseky budou moci vyjet až hodinu po rozednění a nejpozději hodinu před setměním. "Je to složité z několika důvodů. Rolbaři většinou mají svá povolání a až po něm mohou udržovat stopy. Další komplikaci vidím v tom, že čerstvě upravené stopy musí vymrznout, než do nich vjedou běžkaři. Proto je dobré protahovat je večer, aby do rána ztvrdly," uvedl Vostradovský.

Podle něj nová pravidla šumavského národního parku na některých místech prakticky nedovolí údržbu stop ve večerních hodinách. "Podmínky teprve dolaďujeme a věříme, že najdeme rozumnou cestu pro obě strany," řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Vostradovský připustil, že Kvilda s ohledem na současnou situaci bude upravovat stopy jen před víkendem. Důvodem je i finanční náročnost. "A ta trápí i jiné obce na Šumavě. Nemáme žádného velkého partnera, který by nám přispíval. Podle mě je proto jedinou cestou zpoplatnění stop," řekl Vostradosvký.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šest členů rady vlády pro romské záležitosti kritizuje ombudsmana Křečka

18.01.2021 19:15 Šest zástupců Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny kritizuje obmudsmana Stanislava…

Nejvyšší státní zástupce Zeman měl zasáhnout do kauzy známého

18.01.2021 10:17 Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zasáhl podle zjištění serveru Seznam Zprávy do kauzy, která…

Digitální občanku spustí první banky během příštích týdnů

07.01.2021 13:38 Takzvanou bankovní identitu, tedy digitální občanku, spustí pro klienty během následujících týdnů…

Roman Fiala dnes končí ve funkci místopředsedy Nejvyššího soudu. Kdo ho…

31.12.2020 09:01 V pozici místopředsedy Nejvyššího soudu dnes po deseti letech končí Roman Fiala. Jeho mandát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama