Ambulantní lékaři chtějí být v první vlně očkování proti koronaviru, Blatnému napsali dopis

Ambulantní lékaři chtějí být v první vlně očkování proti covidu-19. V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, oslovili ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle současné verze vakcinační strategie mají přednost zdravotníci pečující přímo o nakažené na covidových odděleních a senioři nad 80 let. Na některých očkovacích místech s očkováním širších skupin lékařů už začali. Televize Prima v pátek uvedla, že ministr pokynem jejich vakcinaci zastavil. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové ale žádný takový pokyn vydán nebyl.

"Naléhavě Vás tímto žádám, abyste své rozhodnutí v zájmu udržení stability českého zdravotnictví vzal zpět a nechal dál běžet očkování i ostatních skupin zdravotníků," napsal v dopise předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Blatný na twitterovém účtu ministerstva napsal, že finální podobu metodiky očkování, zohledňující připomínky, které resort obdržel, představí po neděli. "Jednu věc vám mohu slíbit už nyní - zdravotníci mají při očkování jasnou prioritu," uvedl.

Jan Blatný: Finální podobu metodiky očkování zohledňující připomínky z terénu představíme po neděli. Jednu věc vám mohu slíbit už nyní - zdravotníci mají při očkování jasnou prioritu.

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) January 9, 2021

Podle Peterové není při současném zatížení zdravotního systému možné od sebe nelze odlišovat ty, kteří se setkají a nesetkají s covidem-19. Prioritně se podle ní očkují všichni zdravotníci, ve vznikající nové verzi strategie to bude zmíněno.

"V původním textu je napsáno, že zejména ti, kteří jsou v přímém kontaktu s nakaženými covidem. To jsou nicméně v současné době všichni zdravotníci, navíc s ohledem na nedostatek personálu nelze určit, kdo bude muset zítra na covid oddělení," napsal ministr Blatný v odpovědi sdružení ambulantních specialistů. Jejich požadavek bude zapracován a v pondělí představen radě vlády pro zdravotní rizika.

V posledním měsíci podle Jojka stoupá podíl pacientů, kteří přicházejí s potížemi souvisejícími s covidem-19 i do ordinací ambulantních specialistů. "A to na začátku onemocnění, kdy ještě není stanovena diagnóza, v jeho průběhu při komplikacích, které ale ještě nevyžadují hospitalizaci, a pak i v rámci pozdější doby při přetrvávajících potížích," dodal předseda Sdružení ambulantních specialistů.

Ambulantní lékaři se podle něj chtějí také podílet na očkování, k čemuž je jejich sdružení plánuje vyzvat. Mohli by spolu s praktickými lékaři nebo stomatology pomáhat i ve velkokapacitních očkovacích centrech. Sami neočkovaní ale tuto dobrovolnou pomoc podle Jojka budou velmi zvažovat.

Přednostní očkování všech zdravotníků, kteří se potkávají s pacienty nebo infekčním materiálem, žádala také Česká lékařská komora. Ministr zdravotnictví v pátek na tiskové konferenci uvedl, že s prioritním očkováním všech zdravotníků, kteří se zapojí do očkování nebo testování, strategie počítá, přestože to v ní není explicitně uvedeno.

Návrh, který je v současné době v připomínkování, počítá v první fázi na leden a únor s očkováním seniorů nad 80 let, seniorů a zaměstnanců v pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory, a zdravotníků, kteří se starají o pacienty s covidem-19. Ostatní zdravotníci a další rizikové skupiny mají následovat poté, co se tyto skupiny podaří proočkovat ze 70 procent. Důvodem rozdělení je zatím hlavně nedostatek vakcíny.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování lékaři Jan Blatný ministerstvo zdravotnictví Zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy