Asociace vyzvala stát, aby odložil pravidelnou revizi cen léků

Členské společnosti České asociace farmaceutických firem (ČAFF) vyzvaly stát, aby odložil pravidelnou hloubkovou revizi cen léků, kterou ze zákona provádí nejméně jednou za pět let Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Asociace o tom dnes informovala ČTK. Revize, která se má uskutečnit v letošním roce, podle ní může mít kvůli současné koronavirové krizi negativní vliv na dostupnost některých léků.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

"Stát by nám měl pomoci po dobu koronavirové krize udržet ceny léků alespoň na současné úrovni, kroky vedoucí k jejich snižování jsou v tuto chvíli hazardováním s dostupností léků pro české pacienty," uvedl výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl. Mluvčí SÚKL Barbora Peterová dnes ČTK řekla, že lékový ústav je povinen jednou za pět let systém maximálních cen revidovat. "Poslední hloubkové revize byly vedeny v roce 2015, a proto je povinností SÚKL v letošním roce revize provést," podotkla.

Uvedla, že zatímco dříve byly revize maximálních cen zahajovány pouze během třetího čtvrtletí (hrazené léčivé přípravky), respektive čtvrtého čtvrtletí (léčivé přípravky používané pouze v ústavní péči, nehrazené léčivé přípravky se stanovenou maximální cenou a potraviny pro zvláštní lékařské účely) daného roku, v letošním roce přistoupil SÚKL právě i s ohledem na nepříznivou situaci k rozvolnění plánu hloubkových revizí maximálních cen na období celého roku 2020 tak, aby měly všechny dotčené subjekty více prostoru se těmto řízením věnovat, respektive aby jejich zahájení najednou, v příliš úzkém časovém intervalu, nezpůsobovalo žádné straně větší komplikace.

"Dne 17. března byla na webových stránkách SÚKL zveřejněna aktualizace plánu s referenčními skupinami a ATC (anatomicko-teraupeticko-chemickými) skupinami nezařazenými do referenční skupiny, se kterými je plánováno zahájení revizí ve druhém kvartálu letošního roku. Tyto skupiny zahrnují pouze část celkového počtu léčivých přípravků, které mají být v letošním roce revidovány. Při sestavování plánu SÚKL již zohlednil zhoršenou situaci z důvodu pandemie a počet zahajovaných skupin snížil," uvedla Peterová.

Ústav podle ní také interně odsunul vydávání oznámení o zahájení revizí maximálních cen do druhé poloviny dubna, aby datum zahájení a rozhodné období větší části revizí připadlo až na druhou polovinu tohoto čtvrtletí a dále. "Situaci samozřejmě i nadále monitorujeme a vyhodnocujeme v návaznosti na přijatá opatření a v případě významnějšího zhoršení situace plán revizí dále upravíme," dodala mluvčí.

Vláda tento měsíc rozhodla na základě podnětu ČAFF o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Kritickou infrastrukturou jsou podle zákona podniky, u kterých by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva nebo zdraví osob. Jde například o energetické provozy nebo provozovatele ropovodů či plynovodů.

"Vážíme si dosavadního přístupu státu a vstřícnosti k farmaceutickému průmyslu, z nichž výrobní část je vyhodnocena jako kritická infrastruktura. Jsme si vědomi, že je tu zákonný rámec, který nařizuje pravidelné revize. Byli bychom však rádi, kdybychom našli způsob, jak během této krize pozdržet další mandatorní snižování cen," sdělil dnes Mátl.

Během koronavirové krize se podle asociace mimo jiné zvyšují náklady na pořízení lékových komponentů a jejich přepravu. Plánované revize by se podle výrobců takzvaných generických léčiv mohly negativně podepsat na dostupnosti léků určených pro léčbu běžných chronických onemocnění i pro léčbu pacientů s covid-19. Generické léky jsou kopie originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu.

Zvyšování cen se podle ČAFF může dotknout celé Evropy, a to zejména u léků pro chronicky nemocné. V Česku se situace týká hlavně léků na léčbu cukrovky, osteoporózy nebo například léků pro pacienty s vysokým krevním tlakem, kterých je v tuzemsku kolem dvou milionů, uvedla asociace. "V této době je potřeba přistupovat k regulačním zásahům velmi opatrně. Je riziko, že v nadcházejících týdnech či měsících by případné regulace mohly narazit na globální realitu z hlediska zvyšujících se nákladů a cen," dodal Mátl.

ČAFF sdružuje všechny hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilarních léků v ČR a je členem evropské asociace farmaceutických firem Medicines for Europe. Takzvané biosimilars jsou moderní biologické preparáty obdobné generikům. Mezi členy asociace jsou například společnosti Zentiva, Teva nebo Krka.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rychlotesty na covid-19 zůstanou lékařům pro testování zájemců

06.06.2020 11:13 Rychlotesty na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou…

Na Dole Darkov začala další část plošného testování zaměstnanců

06.06.2020 10:11 Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala další část…

Počet nových případů covidu v Česku v pátek klesl

06.06.2020 09:52 V pátek přibylo v Česku 35 nových případů koronaviru, nejméně od pondělí. Počet testů byl ale…

V souvislosti s Dolem Darkov přibyli tři nakažení covidem-19

05.06.2020 17:13 V souvislosti s ohniskem nákazy covid-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibyli od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy