Babiš potvrdil, že Česko získá 12 tisíc dávek léku Regeneron

Česko získá 12.000 dávek zatím neregistrovaného léku od firmy Regeneron, který se používá k léčbě koronavirové infekce. V březnu dorazí 4000 dávek, stejné množství také v dubnu a květnu. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) a potvrdil zprávu serveru Novinky.cz.

Andrej Babiš
doporučujeme

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) už tento týden doporučil používání tohoto léku, jeho použití pak musí ještě povolit ministerstvo zdravotnictví.

"Povedlo se nám objednat Regeneron. Celkem 12.000 dávek. V březnu přijdou 4000, stejně tak v dubnu a v květnu," uvedl Babiš.

Lék je kombinací monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh onemocnění covid-19. Podle odborníků je třeba látku podat co nejdříve po nákaze, nemusí být ale účinná na další mutace viru.

Podle serveru Novinky.cz dorazí polovina objednaného množství léku do Fakultní nemocnice Motol v Praze a druhá do Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice jej pak budou distribuovat dál. Jako první v Evropské unii se rozhodlo tento lék experimentálně používat Německo. Léčbu tímto lékem také na podzim podstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.

Minulý týden SÚKL doporučil první lék tohoto typu od firmy Eli Lilly, o několik dní později jeho použití povolilo i ministerstvo. Česko by mělo podle vyjádření Babiše pro Novinky.cz prvních 500 dávek léku od firmy Eli Lilly získat v pátek.

Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska SÚKL. Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití. V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Česko jí každý měsíc objednává tisíce dávek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 14:47 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 09:00 Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama