Lidé se kvůli koronaviru více zajímají o porody. Nemusí se obávat, uklidňují odborníci

V době koronavirové pandemie mají rodičky strach o bezpečnost dítěte i svojí u porodu a po něm. Několik se jich kvůli pandemii rozhodlo raději rodit doma nebo volily ambulantní porod. Nemocnice i porodní asistentky se jejich obavy snaží mírnit. Pokud chtějí, aby byla u porodu přítomná další osoba, musí dodržet několik pravidel.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na internetové poradně se do dnešního dne objevilo přes 1 700 dotazů rodiček v souvislosti s onemocněním covid-19. Cílem jejich dotazů není pouze bezpečnost, ale i obavy z průběhu porodu. Zvýšený počet dotazů rodiček zaznamenala i Unie porodních asistentek (UNIPA).

„Budoucí matky se dotazovaly na průběh porodu, měly obavy z toho, jak zvládnou porod v rouškách, jestli jim neodeberou po porodu dítě, jestli budou moci být na pokoji s miminkem,“ vyjmenovává pro EuroZprávy.cz časté dotazy porodní asistenka a členka UNIPA Michaela Dobrovolná.

Nemyslí si ale, že by se ženy měly porodnic v souvislosti s koronavirem bát. „Během porodu se setkají s omezeným počtem personálu, návštěvy také probíhají ve velmi omezeném režimu, takže riziko, že by se nemocí nakazily je možná i nižší než riziko při cestování městskou hromadnou dopravou,“ odůvodňuje.

Každopádně určité riziko nákazy v porodnicích existuje. „Určité riziko tu existuje vždy s ohledem na to, že se jedná o virovou infekci, která je lehce přenositelná a obtížněji se s ní bojuje,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Dodává však, že ve zdravotnických zařízeních platí přísná protiepidemická opatření, aby bylo riziko co nejmenší.

Otec u porodu

V momentální situaci může u porodu být jedna doprovodná osoba. To EuroZprávám.cz potvrdila i mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Sulek ale upozorňuje na to, že je nutné, aby osoba dodržovala stanovená pravidla.

V Thomayerově nemocnici se po doprovodné osobě vyžaduje, aby s sebou měla jednorázové rukavice, respirátor FFP2, čisté ponožky a omyvatelné přezůvky. „Bez těchto jednorázových pomůcek nelze přítomnost doprovodné osoby u porodu povolit,“ uvádí Gynekologicko-porodnické oddělení Thomayerovy nemocnice v dopise maminkám. Dále žádají i jednorázové oblečení.

V dopise se také píše, že doprovodná osoba nesmí po dobu porodu opustit porodní sál a nesmí mít příznaky respirační choroby nebo být v karanténě.

Matkám se doporučuje zdravá životospráva

Dotazy se týkaly nejrůznějších obav, na které ale asistentky nebo lékaři na webu Porodnice.cz dokázali vždy odpovědět. Mnoho se jich také týkalo nošení roušek v těhotenství.

„Jde mi o to, že když mám roušku či respirátor, vydechuji CO2, který ale kvůli roušce či respirátoru znovu vdechuji a navíc dýchám méně kyslíku. To má tedy miminko nedostatek kyslíku,“ ptala se jedna uživatelka poradny. Obratem ji odpověděla lékařka Andrea Pašková, která její obavy vyvrátila.

O tom jak se chovat v těhotenství při pandemii koronaviru zatím neexistují žádné relevantní zdroje. „Pokud budeme ale o nemoci přemýšlet, co do způsobu přenosu, jako o chřipce, tak bych určitě doporučila omezit návštěvu hromadných akcí a nevystavovat se zbytečně riziku nákazy například častými cestami hromadnou dopravou,“ doporučuje Dobrovolná.

Dále doporučuje zlepšit životosprávu a řídit se zásadami zdravého životního stylu. „Začlenila bych pravidelnou aktivitu na čerstvém vzduchu,“ doplňuje. Co se týče období po porodu doporučuje Dobrovolná dítě kojit. „Byly sice zaznamenány přenosy viru z matky na dítě, ale byly transplacentární. Navíc v mateřském mléce předává matka dítěti i protilátky,“ osvětluje.

Statistické údaje naznačují, že kojenci ve věku do dvanácti měsíců mají riziko závažného onemocnění způsobeného covidem-19 ve srovnání se staršími dětmi vyšší. „Většina hlášených případů u donošených novorozenců měla charakter mírného onemocnění a zotavila se bez komplikací, pouze několik málo případů vyžadovalo umělou plicní ventilaci,“ uvádí Sulek.

Obávat se matky nemusí

Několik budoucích matek se dokonce kvůli koronaviru rozhodlo rodit doma. O několika takových případech ví i Dobrovolná. „Také mnohé moje kolegyně zaznamenaly větší zájem o péči komunitních porodních asistentek právě v souvislosti s rozhodnutím rodit doma,“ říká.

Mnoho žen také zvolilo ambulantní porod, kdy odcházely do 48 hodin po porodu domů. Podle Dobrovolné mnohdy i dříve.

Všichni oslovení odborníci se nicméně shodují, že se rodičky bát porodnic nemusí. „Rodí se u nás stále a maminky se určitě obávat nemusí,“ potvrzuje Zachrlová. „Je však důležité, aby všichni dodržovali stanovená pravidla pro osobní hygienu a ochranu,“ upozorňuje Sulek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvních dvou zářijových týdnech se nakazilo skoro 400 učitelů

24.09.2020 19:43 Aktualizováno Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním…

V Praze přibyl rekordní počet nakažených koronavirem, za den 601

24.09.2020 19:24 Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za…

Ve středu zemřelo v Česku téměř 20 nakažených

24.09.2020 18:55 V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem, nejvíc za jeden den od…

Ministerstvo dá na odměny pro zdravotníky za covid 11,5 miliardy

24.09.2020 18:30 Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích za epidemii koronaviru schválilo ministerstvo zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama