Česko bude potřebovat očkovací strategii i na další roky, řekl Babiš

Česko bude muset podle premiéra Andreje Babiše (ANO) od října připravit strategii očkování proti covidu-19 na léta 2022 a 2023. Důvodem jsem mutace koronaviru, kvůli kterým zřejmě bude nutné obyvatele v budoucnu přeočkovat. Babiš to řekl po dnešní prohlídce očkovacího centra v pražské hale O2 universum.

Andrej Babiš a Petr Arenberger
doporučujeme

Na ministerstvu zdravotnictví by měl vzniknout kvalifikovaný tým, který bude mít na starosti očkování. Za očkování je nyní na ministerstvu zodpovědná národní koordinátorka Kateřina Baťhová, která chce ve funkci skončit.

Česká republika měla původně na duben přislíbeno 2,6 milionu vakcín, kvůli krácení dodávek a změnám v přerozdělení v rámci kvartálu jich ale bude jen 1,56 milionu, řekl Babiš při dnešním testu pražského očkovacího centra. Významné krácení se podle něj týká především firmy AstraZeneca. Dodal, že celkově má ČR objednáno 27 milionů vakcín pro 14,5 milionu lidí. Kvůli nedostatku vakcín bude očkovací centrum v O2 universum otevřeno až na začátku května, tedy asi o měsíc později, než se předpokládalo.

Baťhová oznámila, že rezignuje na svoji funkci krátce poté, co byl ve středu z funkce ministra zdravotnictví odvolán Jan Blatný (za ANO). Blatného nástupce Petr Arenberger (za ANO) se s Baťhovou podle dnešního vyjádření domluvil, že se bude očkování věnovat do doby, než vznikne kvalifikovaný tým, který by od ní agendu převzal. Příští týden Baťhová nastíní, jak by taková skupina měla vypadat. "My jí poskytneme maximální podporu, aby se práce přesunula na kvalifikovaný tým, který se takto vytvoří," řekl Arenberger. Podle něj by měla ve funkci zůstat nejdéle do konce června.

Je pravděpodobné, že Česko bude muset připravit další strategii očkování na roky 2022 a 2023, poznamenal Babiš. Od unijních expertů podle něj zaznívá, že koronaviru a jeho nových mutací se země v blízké době nezbaví. Proto bude zřejmě nutné obyvatele přeočkovávat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama