Data ukazují, jak dobře chrání očkování proti covidu

Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti covidu-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz proti neočkovaným. Na 100.000 očkovaných za týden připadá celkově 55 případů, mezi neočkovanými 214 případů.

S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100.000 očkovanými a 422 mezi neočkovanými, rozdíl je tedy více než než šestinásobný. Vyplývá to z úterních dat o šíření nákazy, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Odborníci upozorňují, že data o podílu očkovaných mezi nakaženými a hospitalizovanými se často vykládají chybně.

Hospitalizovaných bylo v úterý asi 1100 lidí, do statistik přibylo přes 6000 nově pozitivních. "V nemocnicích jsou desítky procent naočkovaných lidí a velmi často se to na sociálních sítích používá jako argument, že očkování nefunguje," řekl Českému rozhlasu Plus biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka. "Jediný správný způsob je počítat v rámci věkové kohorty, očkování opravdu chrání," dodal.

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo v říjnu mezi nakaženými 73,7 procenta neočkovaných, mezi hospitalizovanými 68,1 procenta a u lidí na jednotkách intenzivní péče 78 procent. Skupiny očkovaných a neočkovaných ale nejsou stejně velké, z dospělých jsou očkovány zhruba dvě třetiny. Mezi mladými je to kolem 50 procent, u seniorů přes 80 procent.

Podle prezentace dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která byla představena v úterý, je redukce nákaz u pacientů nad 16 let více než 75 procent, u lidí nad 65 let asi 63 procent. Ochranu před vážným průběhem má očkování u lidí nad 16 let asi 77 procent, u lidí nad 65 let 84 procent.

Mezi neočkovanými pacienty na JIP silně převažují věkové kategorie pod 70 let. U populace s dokončeným očkováním naopak převažují seniorní pacienti, typicky trpící vážnými chorobami, píše se v prezentaci. Pod 70 let je v říjnu 80 procent neočkovaných pacientů na JIP, očkovaných je 74 procent nad 70 let.

Nových případů bylo za celý říjen 124 na 100.000 obyvatel za týden, v úterý 26. října byla už incidence zhruba dvojnásobná. Minulý týden přibývalo přes 3000 případů za pracovní den, tento týden v pondělí bylo téměř 4300 a v úterý 6300. Se zrychlujícím růstem se mezi novými případy, hospitalizacemi i zemřelými zvyšuje rozdíl mezi očkovanými a neočkovanými skupinami.

Počet nákaz mezi neočkovanými za poslední týden je více než šestinásobný na 100.000 než u očkovaných, u lidí nad 65 let asi trojnásobný. Důvodem, proč je nižší než v obecné populaci, může být odeznívající imunita u lidí, kteří byli očkovaní nejdříve. Odborníci proto po šesti měsících doporučují podstoupit přeočkování třetí dávkou vakcíny.

Vážný průběh nákazy, která si vyžádá hospitalizaci, má téměř pětkrát ze 100.000 neočkovaných než očkovaných. U pobytu na JIP je rozdíl osminásobný, u lidí nad 65 let více než desetinásobný. Zruba 1,6krát více je mezi neočkovanými i zemřelých.

Související

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

Více souvisejících

očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy