Děti by se měly testovat ve školách jednou týdně, navrhuje imunolog

Imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR tvrdí, že současný stav navzdory klesajícímu číslu R rozvolňovaní nedovoluje. Navrhuje také, aby se ve školách všechny děti testovaly jednou týdně.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Dlouhodobá ztráta normálně funkčního školství je obrovská kulturní a sociální ztráta. Malé děti jsou sice nosiči nákazy, ale samy prakticky vůbec neonemocní, jen v ojedinělých případech," míní pro Český rozhlas imunolog Jaroslav Svoboda.

Podle něj není třeba zavádět testování u dětí, Hořejší ale říká opak. "Já si naopak myslím, že testovat, testovat, testovat. Ve školách by se měly všechny děti testovat jednou týdně, tak odhalíme možné zdroje infekce a a zabráníme šíření," uvedl.

Dodal, že vakcínu vidí jako světlo na konci tunelu a jediné racionální řešení této situace. "Je velmi dobrá naděje, že začátkem roku se začnou očkovat rizikové skupiny, u nás jsou to asi tři miliony lidí. A to, že vystavení populace menší koncentraci viru je blahodárné, není vůbec pravda," tvrdí.

Vůči tomu je ale Svoboda skeptický. "Trochu se ale bojím představ, že listopad a prosinec nějak přežijeme a pak přijde zázračná vakcína, která všechno vyřeší," podotkl.

Dodal, že ačkoliv firmy mohou tvrdit, že jejich vakcína nepovede k negativním účinkům, nikdo neví, jak dlouho bude poskytovat imunitu. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za dnešek přes 2700 nakažených. Přibylo hospitalizací

01.12.2020 20:21 Nárůst nových případů covidu dnes opět ve srovnání s minulým týdnem zpomalil. Laboratoře do 18:00…

Koronavirem se od března nakazilo 35 tisíc zdravotníků. ČLK žádá…

01.12.2020 19:12 Aktualizováno Novým typem koronaviru se podle České lékařské komory (ČLK) nakazilo od začátku epidemie v Česku…

AIDS může mít u části pacientů podobné příznaky jako covid-19

01.12.2020 18:55 Nemoc AIDS může mít u části pacientů podobné příznaky jako nemoc covid-19. Novinářům to dnes řekl…

Blatný: Vakcína proti covidu by mohla být na přelomu ledna a února. MZ…

01.12.2020 16:44 První dodávky vakcíny proti covidu-19 by mohly být podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama