Do polní nemocnice v Brně dorazila první lůžka, zařízení má být hotové v pondělí

Do vznikající záložní nemocnice na výstavišti v Brně pro pacienty s covidem-19 přivezla nákladní auta dnes ráno prvních 165 polohovacích lůžek. Zbylých 137 přivezou v sobotu, řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Lůžka dodala firma Proma Reha.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na montáži, dezinfekci lůžek a jejich přepravě přímo do připravených kójí se kromě firmy podílí i hráči hokejové Komety Bno a dobrovolní hasiči. Nemocnice má být hotová v pondělí, podle Plaché bude fungovat jak pro jihomoravské pacienty, tak pacienty z jiných krajů.

Stát objednal postele od firmy Proma Reha, Fakultní nemocnice Brno od ní nakoupila před dvěma lety přes 1400 postelí, řekla Plachá. "Náš personál s nimi tedy umí zacházet," poznamenala.

Pracovníci firmy zajišťují montáž, dobrovolní hasiči a pracovníci nemocnice dezinfekci a hráči Komety přepravují připravené postele do kójí pavilonu G2 na výstavišti, kde záložní nemocnice vzniká. Podle Plaché vše směřuje k tomu, aby nemocnice byla hotová v pondělí a mohla přijmout první pacienty. Zatím však není jasné, zda nějaké přijme hned od pondělí, záleží na aktuální situaci.

V záložní nemocnici bude působit Emergency Medical Team Fakultní nemocnice Brno, který pomáhá ve světě při katastrofách. Má šest lékařů a 18 sester. Pomáhat mu budou dobrovolníci. Podle Plaché bude tým s dobrovolníky schopný zajistit péči asi pro 100 pacientů, kteří budou v doléčovací fázi koronaviru. Pokud by počet narostl, poprosili by zástupci nemocnice o pomoc další speciální týmy ze zahraničí. Dříve se mluvilo například o Německu, Polsku nebo Izraeli.

Důvodem vzniku záložní nemocnice je narůstající počet pacientů s covidem-19. V nemocnicích kraje je přes 1000 lidí s koronavirem a jejich počet stále stoupá. "Záložní nemocnice nebude fungovat jen pro naše pacienty, ale také pro všechny pacienty z kraje i mimokrajské. Víme, že situace není lehká třeba ve Zlínském kraji," připomněla Plachá. Dnes z nemocnic Zlínského kraje přejede na umělé plicní ventilaci pět pacientů do pražské nemocnice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný hájí novelu zákona: Navrhované pravomoci už hygiena má, jen nejsou…

02.12.2020 17:17 Pravomoci, které má v připravované novele zákona získat hlavní hygienik řídící novou Státní…

Blatný je ochoten upravit režim pro sport až po dalším zlepšení situace

02.12.2020 17:07 Ministr zdravotnictví Jan Blatný bude jednat s Národní sportovní agenturou (NSA) a zástupci…

Hygienický superústav? Novela zákona je potenciálně protiústavní, shodují…

02.12.2020 15:47 Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní.…

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 13:48 Aktualizováno Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama