Dopis Prymulovi: Ambulantní specialisté chtějí vědět, zda budou pomáhat v nemocnicích

Ambulantní specialisté žádají ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) o upřesnění, zda a za jakých podmínek případně počítá s jejich nástupem do nemocnic. Sdružení ambulantních specialistů (SAS) to uvedlo v dopise Prymulovi, který má ČTK k dispozici. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vyzval lékaře, kteří odešli pracovat do ciziny, aby přijeli pomoci svým kolegům do Česka.

lékaři

Nemocnicím začíná kvůli přílivu pacientů s covidem i rostoucímu počtu nakažených zdravotníků chybět personál. Kubek to uvedl ve výzvě, kterou komora zveřejnila na webu.

"Větším nebezpečím než chybějící nemocniční lůžka se stává nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester. V úterý 13. října bylo aktuálně nakažených 1200 lékařů, 2420 zdravotních sester a 1900 ostatních zdravotníků. Zatímco minulé úterý se nákaza potvrdila u 59 lékařů, tak včera již u 133 kolegů a kolegyň za jediný den," uvedl Kubek. Podle něj jsou potřeba anesteziologové či lékaři intenzivní péče, ale i sestry.

Dodal, že v nemocnicích přibývá pacientů s komplikovaným průběhem nemoci a počet se každých deset dní zdvojnásobuje. Stejně se násobí i množství nakažených zdravotníků. "Pokud je dnes nemocných zdravotníků 5500, za deset dní jich bude 11.000, za dvacet dní možná 22.000 a za měsíc by jich mohlo být 44.000. A to by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu," píše ve výzvě Kubek.

Podle něj ve středu bylo v nemocnicích 2700 pacientů s koronavirem, z toho 520 ve vážném stavu. Před týdnem bylo hospitalizovaných 1560, z nich s vážným průběhem 350, podotkl šéf komory. Zařízení už většinou zastavila či omezila plánované operace a vyšetření a vyčleňují pro nemocné s covidem celkem 10.000 lůžek.

"Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích," uvedl Kubek.

Zájemci a zájemkyně mohou kontaktovat některou z nemocnic. Hlásit se mohou i sekretariátu ČLK na adrese [email protected] Komora jim pomůže s administrativou.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) před několika dny uvedl, že zvažuje povolat do nemocnic doktory z ambulancí. "Jsme si vědomi, že je situace vážná, nicméně se přiznáme, že jsme překvapeni, že se o nás hovoří ve zprávách bez toho, že by nás předem kdokoliv s tímto problémem kontaktoval," uvedlo sdružení v dopise. Chce vědět, zda bude nástup do nemocnic dobrovolný, nebo povinný. Poukazuje na to, že třetina specialistů je v důchodovém věku. SAS zajímá také to, jak se při případném uzavření ambulance péče o pacienty zajistí a jaké bude financování, aby ordinace nezkrachovala.

Sdružení očekává, že vedení nemocnic rozhodne o uzavření nemocničních ambulancí a přesune z nich lékaře k lůžkům. Počítá se také se zákazem souběhu práce v soukromých ordinacích a zařízeních, aby se doktoři mohli věnovat nemocničním pacientům. SAS vyzvalo své členy, aby odložili neakutní péči a případně přijímali i pacienty svých kolegů. "Lze očekávat, že na nás vznikne podstatně větší tlak řešit ambulantně i stavy - jiné diagnózy, než je covid-19, které by v klidnější době byly léčeny v rámci hospitalizace," uvedlo sdružení.

V nově zřizovaných provizorních nemocnicích mohou pomoci lékaři z oddělení, kde bude omezena zbytná péče. Novinářům to dnes řekl ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček. Do nemocnice by se měli podle něj povolat také lékaři z ambulancí. Přednostně by se ale podle něj měly posílit kapacity ve stávajících nemocnicích, dokud je to možné. Informace o tom, že personál k provizorním lůžkům by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) poskytnout nemocnice, je pro Kvačka nová. Žádný oficiální požadavek zatím nemocnice nedostala. Nemohl proto zatím říct, zda a kolik lidí by mohla nemocnice vyčlenit.

"S postupným omezováním elektivní péče by se mohl zapojit personál z těchto oddělení," uvedl. Jako elektivní péči lékaři označují zákroky, které jsou odložitelné a jejich neprovedení neohrožuje zdravotní stav pacienta. Typicky jde například o ortopedické operace. 

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama