Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal. Reakci skupiny a ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.
"Zdraví člověka lze trvale poškodit jak virovou nákazou, tak nejrůznějšími omezeními, které navozují úzkost a depresi, vylučují jedince ze společnosti, zpřetrhají vztahy, způsobují sociální úpadek, ztrátu ekonomických jistot a rovněž ztrátu životního smyslu," uvedli lékaři.
Cílem opatření podle nich musí být nejen rychlá záchrana životů, ale také dlouhodobé zachování společenské infrastruktury, hodnotového a společenského systému. Důraz kladou na vývoj dětí a vzdělávání nebo zachování kulturního a sportovního života. Myslet je podle nich třeba také na ekonomiku.
Podle signatářů dopisu má vláda standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. "Tato standardní struktura a její odborná doporučení a rozhodnutí pro řešení koronavirové krize byly a stále jsou odsouvány na vedlejší kolej," uvedli.
Skupina MeSES podle nich nenese za svá doporučení právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost, přestože se jimi vláda při svých doporučeních zaštiťuje. Minulý týden skupina MeSES na podobnou kritiku reagovala na webu.
"Mezioborová skupina pro epidemické situace je poradním orgánem ministra zdravotnictví a její úkol vyplývá přímo z názvu," napsala. Uvedla, že má jasně dané úkoly a svá zadání mají i odborné útvary ministerstva, která řídí jejich odborné náměstci. "Nevidíme tak žádný důvod ani prostor ke spekulacím nebo domněnkám ohledně vlivu, rozhodování či jeho odůvodňování. Jde o rutinní činnost ministerstva, kterou je jistě schopno řešit obvyklými interními postupy," dodali.
Hlavním hlediskem pro její návrhy je co nejúčinnější utlumení epidemie, které bude dlouhodobě udržitelné a povede k nejvyšší možné míře návratu společnosti k běžným každodenním činnostem.
"Jsme přesvědčeni, že si jako stát a jako společnost nemůžeme dovolit opakování benevolentního, ba lehkovážného přístupu k epidemické situaci. Nevyvážené prosazování jednotlivých zájmů by opět vedlo k obětem na lidských životech a k obrovským hospodářským škodám," uvedla také skupina.
Skupina lékařů se vyjádřila také k plošnému testování, podle nich v současné epidemické situace nedávají smysl. Náklady na jeden pozitivní test jsou podle nich vysoké, například ve školách asi 350.000 korun při počtu 27 pozitivních na 100.000 dětí z posledního týdne. Stačí podle nich testovat lidi s příznaky a vytrasované kontakty.
Navrhují také, aby se lidé po nemoci očkovali jen jednou dávkou vakcíny, což podle nich tvoří dostatečnou ochranu. Za dostatečnou dobu, po níž jsou dříve nakažení chráněni, považují devět až 12 měsíců. Ministerstvo zdravotnictví v současné době zvažuje, že dosud platné tři měsíce navýší na šest měsíců.
Kromě Zimy nebo Pirka, který nedávno skončil v čele Kardiocentra IKEM, jsou signatáři například také vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík, imunoložka Jiřina Bartůňková, přednosta Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Jiří Beneš, bývalý ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl nebo fyzioterapeut Pavel Kolář.
Související

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 6 minutami

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 43 minutami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 1 hodinou

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 1 hodinou

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 2 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 2 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 2 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 3 hodinami

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
před 3 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
před 4 hodinami

Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku
před 4 hodinami

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib
před 5 hodinami

Putin Trumpovo rozčarování ignoruje. Kreml je dle expertů vždy připraven na nejhorší variantu
před 6 hodinami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera
Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda.
Zdroj: Lucie Podzimková