Dvanáct lékařů včetně dříve nakaženého rektora Zimy kritizuje přetrvávající opatření, zejména testování

Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal. Reakci skupiny a ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Zdraví člověka lze trvale poškodit jak virovou nákazou, tak nejrůznějšími omezeními, které navozují úzkost a depresi, vylučují jedince ze společnosti, zpřetrhají vztahy, způsobují sociální úpadek, ztrátu ekonomických jistot a rovněž ztrátu životního smyslu," uvedli lékaři.

Cílem opatření podle nich musí být nejen rychlá záchrana životů, ale také dlouhodobé zachování společenské infrastruktury, hodnotového a společenského systému. Důraz kladou na vývoj dětí a vzdělávání nebo zachování kulturního a sportovního života. Myslet je podle nich třeba také na ekonomiku.

Podle signatářů dopisu má vláda standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. "Tato standardní struktura a její odborná doporučení a rozhodnutí pro řešení koronavirové krize byly a stále jsou odsouvány na vedlejší kolej," uvedli.

Skupina MeSES podle nich nenese za svá doporučení právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost, přestože se jimi vláda při svých doporučeních zaštiťuje. Minulý týden skupina MeSES na podobnou kritiku reagovala na webu.

"Mezioborová skupina pro epidemické situace je poradním orgánem ministra zdravotnictví a její úkol vyplývá přímo z názvu," napsala. Uvedla, že má jasně dané úkoly a svá zadání mají i odborné útvary ministerstva, která řídí jejich odborné náměstci. "Nevidíme tak žádný důvod ani prostor ke spekulacím nebo domněnkám ohledně vlivu, rozhodování či jeho odůvodňování. Jde o rutinní činnost ministerstva, kterou je jistě schopno řešit obvyklými interními postupy," dodali.

Hlavním hlediskem pro její návrhy je co nejúčinnější utlumení epidemie, které bude dlouhodobě udržitelné a povede k nejvyšší možné míře návratu společnosti k běžným každodenním činnostem.

"Jsme přesvědčeni, že si jako stát a jako společnost nemůžeme dovolit opakování benevolentního, ba lehkovážného přístupu k epidemické situaci. Nevyvážené prosazování jednotlivých zájmů by opět vedlo k obětem na lidských životech a k obrovským hospodářským škodám," uvedla také skupina.

Skupina lékařů se vyjádřila také k plošnému testování, podle nich v současné epidemické situace nedávají smysl. Náklady na jeden pozitivní test jsou podle nich vysoké, například ve školách asi 350.000 korun při počtu 27 pozitivních na 100.000 dětí z posledního týdne. Stačí podle nich testovat lidi s příznaky a vytrasované kontakty.

Navrhují také, aby se lidé po nemoci očkovali jen jednou dávkou vakcíny, což podle nich tvoří dostatečnou ochranu. Za dostatečnou dobu, po níž jsou dříve nakažení chráněni, považují devět až 12 měsíců. Ministerstvo zdravotnictví v současné době zvažuje, že dosud platné tři měsíce navýší na šest měsíců.

Kromě Zimy nebo Pirka, který nedávno skončil v čele Kardiocentra IKEM, jsou signatáři například také vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík, imunoložka Jiřina Bartůňková, přednosta Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Jiří Beneš, bývalý ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl nebo fyzioterapeut Pavel Kolář.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 10:21 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama