Firma Sanofi bude zkoumat lék na covid-19, do studie zahrne i Česko

Česká republika bude mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která bude zkoumat bezpečnosti a účinnost hydroxychlorochinu na léčbu nemoci covid-19. Celkem do ní bude zapojeno 300 pacientů, v ČR několik desítek. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Léky s hydroxychlorochinem jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mezi čtyřmi hlavními směry vývoje léku, všechny jsou ale zatím experimentální.

Zapojené do studie budou čtyři pražské nemocnice, Nemocnice Na Bulovce, Thomayerova nemocnice, Všeobecná fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, a na Moravě Fakultní nemocnice Ostrava a Nemocnice Prostějov.

Jde o otevřenou studii srovnávající hydroxychlorochin se standardní léčbou, řekl ředitel oddělení klinických hodnocení Sanofi ČR a Střední Evropa Martin Rek. Studie podle něj bude trvat několik týdnů a výsledky budou ve druhé polovině letošního roku.

Sanofi je jedním z výrobců léků s hydroxychlorochinem. Ministerstvo zdravotnictví povolilo začátkem března dovoz tohoto léku od firmy Teva, který není v Česku schválený. Pochází z jiného státu Evropské unie. Běžně se s ním léčí malárie, lupus nebo revmatoidní artritida podobně jako s dalším lékem plaquenil se stejnou účinnou látkou, který je registrovaný i v Česku a nemocnice ho pro pacienty s covid-19 používají.

Léky s hydroxychlorochinem nasazují také lékaři v USA a velká studie s pacienty začala ve Francii. V Česku ho na začátku dubna začala osmi pacientům podávat Ústřední vojenská nemocnice.

Státní ústav pro kontrolu léčiv popsal také několik dalších léků, nadějná jsou podle něj některá antivirotika, například na HIV nebo chřipku, biologická léčiva, krevní plazma vyléčených nebo lék dříve vyvíjený na ebolu remdesivir. Ten v Česku dostal zatím jediný pacient, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Jeho stav se během léčby výrazně zlepšil, podle lékařů ale není možné jednoznačně říci, že lék zabral.

Česko také čeká na dodávku léku favipiravir, který se v Japonsku používá na chřipku a je dalším z nadějných experimentálních přípravků na léčbu covid-19. Připravuje se také používání krevní plazmy od lidí, kteří už nemoc prodělali, na léčení lidí ve vážné stavu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plošná proočkovanost? Covid-19 bez vakcíny neporazíme, potřebujeme imunitu…

02.06.2020 15:51 Na světě je ve vývoji více než stovka možných vakcín proti nemoci covid-19. Zatímco Česko nemá…

Koronavirus má i pozitivní efekt: Roste prestiž zdravotních sester

02.06.2020 15:29 Epidemie nového typu koronaviru podle prezidentky Asociace sester Martiny Šochmanové ukázala, že…

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun,…

02.06.2020 14:44 Aktualizováno Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně.…

Covid-19: Na Dole Darkov začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců

02.06.2020 13:55 Aktualizováno Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala druhá etapa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy