FN Brno chce očkovat na výstavišti, Blatný dostane vakcínu mezi prvními

Fakultní nemocnice Brno plánuje, že bude očkovat lidi vakcínou proti nemoci covid-19 v záložní nemocnici na výstavišti. Novinářům to dnes řekl náměstek nemocnice Ondřej Ludka. Záložní nemocnice vznikla pro případné pacienty s covidem-19, zatím ale zůstala nevyužitá. Podle Ludky by se v ní dalo naočkovat až 1400 lidí za den, zatímco v klasických ambulancích by to byly desítky.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Prvních 5000 vakcín dorazí do Brna v neděli a poslouží zdravotníkům. V lednu by měla nemocnice dostávat podle Ludky kolem 10.000 vakcín týdně pro veřejnost.

Fakultní nemocnice má v areálu v Bohunicích několik mrazáků na minus 70 až 80 stupňů, v nichž může vakcíny skladovat. Další mrazák přiveze i dnes. "Jsme schopní pojmout statisíce dávek, takže jsme naddimenzovaní s ohledem na to, co máme přislíbeno z ministerstva. Na leden je plán kolem 10.000 vakcín týdně, za měsíc je v plánu asi 40.000 dávek pro občany," uvedl Ludka. Další očkovací kapacity by měly nabídnout i nemocnice jako Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nebo krajské nemocnice.

Prvních 5000 vakcín dorazí do Brna v neděli. Očkování tu dostane ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), vedení Fakultní nemocnice Brno a její zaměstnanci. "Evidujeme zájem asi 2090 zaměstnanců. Asi 2000 dávek dostane Fakultní nemocnice u svaté Anny. O 400 dávek projevily zájem brněnské městské nemocnice a zájem mají i krajské nemocnice," řekl Ludka.

Fakultní nemocnice Brno má přes 6000 zaměstnanců. Podle Ludky se pracovníci budou očkovat mezi svátky, od ledna by měla přijít na řadu veřejnost. V plánu je očkování 1200 až 1400 lidí denně. Podle Ludky obstará péči v záložní nemocnice speciální tým, který byl připravený v záložní nemocnici i pro případ přijetí pacientů s koronavirem. Zatím ale stačila kapacita nemocnic v kraji. Speciálnímu týmu, který se skládá z šesti lékařů a 18 sester a zasahuje ve světě u neštěstí jako například zemětřesení, pomůžou dobrovolníci.

Pražské nemocnice, které se zapojí od 27. prosince do očkování proti nemoci covid-19, budou schopny naočkovat stovky lidí denně. Nemocnice podle svých mluvčích už mají připravené prostory i proškolený personál. První lidé, mezi kterými budou především zdravotníci pečující o nemocné s těžkým průběhem covidu-19, dostanou vakcínu v neděli kolem 08:00. ČTK to napsali mluvčí nemocnic.

V hlavním městě se do vakcinace zapojí Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), Fakultní nemocnice Motol a Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Podle ministerstva zdravotnictví by měli zdravotníci v Motole a VFN proočkovat až 500 lidí denně, v ÚVN pak asi 300.

"Přípravy právě probíhají, prostory už jsou vyhrazené. Začneme u zdravotníků z takzvané první linie," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.

ÚVN počítá podle své mluvčí Jitky Zinke s tím, že kromě zdravotníků bude očkovat také klienty Domova Vlčí mák, mezi kterými jsou především veteráni z druhé světové války. Jejich průměrný věk je 93 let.

"Jsme připraveni po všech stránkách. Pokud k nám v předpokládaném termínu dorazí vakcíny, jsme připraveni zahájit očkování v neděli 27. 12. v 08:00 ráno. Máme připraveny ordinace k očkování s celkovou kapacitou zhruba 30 osob za hodinu, při desetihodinové pracovní době tak zvládneme naočkovat zhruba 300 zájemců. Máme proškolený personál, který bude vakcinaci provádět, máme též odpovídající mrazáky na skladování vakcíny," napsala Zinke.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

ONLINE: PES klesl o čtyři body, přibylo přes 8 tisíc nakažených

23.01.2021 11:30 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

V pátek přibylo 8423 nakažených, pokles je dál patrný

23.01.2021 08:56 V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve…

Index PES klesl o čtyři body, ubylo nakažených mezi seniory

23.01.2021 08:11 Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama