Hygieny evidují tisíce přestupků proti koronavirovým opatřením

Hygienici v Česku zahájily od března do konce listopadu více než 8000 přestupkových řízení kvůli porušení protiepidemických opatření. K nejčastějším prohřeškům patřilo nenošení roušek, nedodržení povolené otevírací doby restaurací či porušení zákazu sdružování.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Celková výše pravomocně uložených pokut je přes 2,2 milionu korun, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví na twitteru.

"Od 1. 3. do 30. 11. zahájily krajské hygienické stanice přes 8000 řízení o přestupku za porušení povinnosti stanovené mimořádnými a ochrannými opatřeními," uvedlo ministerstvo. Dodalo, že cílem sankcí není trhat rekordy v udělených pokutách. "Ale mělo by být cílem všech dodržovat opatření, která nás chrání," vysvětlil úřad na twitteru.

V Česku se minulý týden rozvolnila některá protiepidemická opatření. Otevřely se menší obchody, které musely mít zavřeno, a do 22:00 mohou být otevřené restaurace. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v sobotu požádal ministra vnitra i policejního prezidenta o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro to, aby provozovatelé podniků porušující pravidla dostali pokuty v řádech milionů korun.

Na časté porušování opatření ve stravování dnes vláda reagovala zpřísněním podmínek. Bary, kluby, restaurace a další stravovací zařízení včetně hotelových restaurací a výdejních okének budou muset od středy zavírat o dvě hodiny dříve než dosud, tedy ve 20:00.

Kabinet chce také zvýšit pokuty na porušování protikoronavirových nařízení vlády, což se týká třeba uzavření restaurací. Zatímco dnes je možné pokutovat fyzické osoby maximálně 20.000 korunami a u právnických osob nebyl možný žádný postih, schválený návrh novely počítá s pokutami 50.000 korun u fyzických osob a tři miliony korun pro právnické osoby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plošná opatření stojí podle vědců milion korun na nakaženého denně

21.01.2021 18:32 Plošná opatření stojí Česko podle vědců z iniciativy Sníh asi jeden až dva miliony korun na jednoho…

Některé kraje nám v očkování brání, lidé nám ale důvěřují. Chybí vakcína i…

21.01.2021 17:10 Praktičtí lékaři si stýskají, že ve svých ordinacích nemají k dispozici vakcinaci proti koronaviru,…

Od pátku se mění systém rezervací pro seniory

21.01.2021 17:01 Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama