Čechům otrnulo. Roušky nenosí ani tam, kde dle nařízení musí

Zatímco jsme ještě na jaře poctivě šili a nosili roušky, dodržovali povinné rozestupy a pravidelně si myli ruce, nyní nám s příchozím létem a čím dál rychlejším uvolňováním zřejmě otrnulo. Ačkoliv oficiálně smíme chodit s odkrytým nosem a ústy pouze ve venkovních prostorách, mnozí tak nečiní ani uvnitř. Nejméně disciplinovaná je v tomhle směru paradoxně Praha, která je považována za jedno ze současných ohnisek nákazy koronavirem.

„Policie to předává nám a my zahajujeme přestupková řízení. Jsou jich tisíce za to, že lidé roušky nenosí. Celkově jich máme opravdu moc, nestačíme to ani vyřizovat,“ postěžovala si serveru Lidovky.cz hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Strážníci jsou v tomhle směru lepší nálady a informují, že si během namátkových kontrol v drtivé většině vystačí skoro pokaždé s domluvou.

Nošení roušek by v dopravních prostředcích mělo být povinné minimálně do začátku července. Jinak tomu nebude ani v obchodech a restauracích, kde by se správně měly odkládat pouze při konzumaci jídla a nápojů. Při pohybu po vnitřních prostorách podniku by hosté měli ústenku nasadit. Častokrát se ale cestující v MHD snaží toto nařízení obejít například odkrytím nosu kvůli lepšímu dýchání. Nad špatně zakrytými ústy a nosem ale policie přimhuřuje oko.

„Za nesprávné nošení pokuty nejsou. Policie v takovém případě jedinci doporučí, jak má roušku řádně mít. Přestupkuje se pouze to, pokud ji nenosí či odmítá nasadit,“ vysvětlila Jágrová s tím, že nenošení roušek se většinou trestalo pokutou až dvou tisíc korun.

„Osobně bych to v Praze udělal tak, že povinnost je nosit zatím ponecháme v MHD. Myslím, že by nemusely být nezbytně nutné ve vnitřních prostorách,“ sdělil Lidovkám epidemiolog Rastislav Maďar. Ten také zároveň připustil, že po rouškách sáhneme znovu na podzim, kdy přijde očekávaná druhá vlna viru. Pražská hygienička zároveň také slíbila, že by k nějaké liberalizaci v hromadné dopravě dojít mohlo.

„Mohou ale přivolat policii, která takového cestujícího může na místě pokutovat nebo nám přestupek předat. To platí i pro obchodní centra, kde také zaznamenáváme přestupky,“ objasnila Jágrová situaci řidičů, kteří už nemohou "neposlušné" pasažéry vykázat z přepravy jako předtím.

Ve srovnání s nouzovým stavem, kdy se policista nacházel téměř na každém rohu, dnes probíhají kontroly už pouze namátkově. Tudíž opět platí staré pořekadlo "kde není žalobce, není soudce". Mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Aneta Řehková oznámila, že už je to na lidech a řidiči.

Cestující se v MHD vzájemně hlídají

„Vybavuji si dvě až tři situace, kdy lidé pokrývku úst neměli nebo ji měli záměrně sundanou, protože chtěli jíst, ale po napomenutí ostatními si ji po chvíli nasadili. V jednom případě si cestující kryl ústa letákem a na první pohled vypadal, že mu je respektování pravidel jedno. Jednorázovou roušku mu nabídla žena, jež seděla naproti němu, za což jí velmi vlídně poděkoval,“ podělil se o svůj zážitek v pražské dopravě dvacetiletý Robert.

Jedním z preventivních opatření u pražské dopravy bylo také automatické otevírání dveří, aby se lidé nemuseli dotýkat tlačítek. Od toho pak DPP 8. června upustil s výjimkou metra. Důvodem je zvýšení účinku klimatizace, jelikož by extrémně vysoké teploty mohly mít za následek čím dál častější sundavání ústenek. Jediné, co tedy stále není možné, je nákup jízdenek u řidiče. 

"S potěšením můžeme konstatovat, že cestující v naší MHD jsou ohleduplní a disciplinovaní, nesetkáváme se s porušováním vládního nařízení, a když, tak pouze výjimečně u jednotlivců,“ pochválila cestující mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Šašci v Palladiu

„Za porušení domovního řádu může být zákazník z centra vykázán tamní bezpečnostní službou. Ta tuto pravomoc má,“ vyjádřil se s k nákupním centrům, v nichž je taktéž povinnost mít zakrytá ústa a nos, mluvčí Quadria na pražské Národní třídě Jakub Velen. Ten ale většinu návštěvníků pochválil s tím, že pravidla buď dodržují, anebo bez okolků uposlechnou bezpečnostní službu.

Palladium na Náměstí republiky se tuto situaci snažilo vyřešit pomocí humoru a ke vchodovým dveřím nasadilo klauny, kteří nově příchozí upozorňují na nutnost nošení roušky, a dezinfekce rukou. Situace je skutečně komická, neboť si lidé zpočátku myslí, že se jedná o reklamu než jim dojde, která bije.

„Další šíření koronaviru je otázkou osobní odpovědnosti a opatrnosti každého z nás. Pražanům bych také rád adresoval prosbu, aby k věci přistupovali s rozvahou a klidem,“ prosil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Že je Praha ohniskem jej nepřekvapuje vzhledem k vysokému počtu obyvatel i cizinců. Sám momentálně řídí hlavní město z karantény poté, co byl jeden z jeho kolegů pozitivně testován na covid-19.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 8 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 9 hodinami

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy