Kvůli epidemii se má počet lůžek v ČR zvýšit na 10 tisíc. Objekty vybírají hasiči, armáda i hejtmani

Hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10.000 lůžek. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči.

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

"Ústřední krizový štáb velmi intenzivně pracuje na vytvoření záložních kapacit, abychom naplnili slib ministerstva zdravotnictví, že navýšíme počty lůžek v České republice až na 10.000. To je pro nás absolutní priorita. Hasiči společně s hejtmany, armádou vybírají záložní objekty a zajišťují pro to příslušný personál, protože můžeme mít dostatek lůžek, ale současně musíme mít dostatek personálu, který se o pacienty bude starat," řekl Hamáček.

Odpoledne bude o věci jednat videokonferenčně s hejtmany. "Současně budeme řešit v detailech, jak bude probíhat povolávání mediků a dalších studentů v rámci pracovních povinností a jejich dělení na jednotlivé kraje tak, jak je to potřeba. Samozřejmě budeme řešit i otázky ochranných prostředků, financování mimořádných opatření a podobně," dodal vicepremiér.

Podle pondělního vyjádření ministra Prymuly by mělo v nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři. Od práce studentů si slibuje to, že dokážou pomoct zdravotnictví oslabenému nemocností lékařů a sester i zavřením prvních stupňů základních škol.

Podíl volných kapacit pro intenzivní péči v nemocnicích se od jara setrvale snižuje. Vyplývá to z dat dispečinku intenzivní péče, která sbírá Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) od poloviny dubna. V pondělí bylo podle hlášení nemocnic k dispozici 24 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (JIP/ARO), asi 32 procent lůžek s kyslíkem a 50 procent s plicními ventilátory. Dostupných je také přes 85 procent lékařů intenzivní péče a 89 procent sester. Od dubna se snížil celkový počet lůžek i personálu.

"Dynamika nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů vede k postupnému omezování plánované zdravotní péče v řadě nemocnic. Podle nárůstu pacientů vyžadujících hospitalizaci bude koncem týdne upřesněna potřeba rozsahu omezení plánované péče," uvádí se ve zprávě k aktuálním datům. Omezení se zatím bude týkat jen plánované péče, jejíž odložení není spojeno s rizikem zhoršení stavu pacienta.

Podle nejnovějších dat ze 13. října je aktuální maximální kapacita lůžek s možností dodávat pacientovi kyslík 23.244, lůžek na JIP/ARO 4011, lůžek s plicními ventilátory je 1821 a přístrojů ECMO zajišťujících mimotělní okysličování krve 73.

Od jara se kontinuálně snižují podíly volných kapacit lůžek i dostupného personálu, ubývá jich ale i celkově. Celkem bylo na konci dubna dostupných přes 39.000 lůžek, v poslední reportovaný den 12. října jich bylo o zhruba 1200 méně. Asi o stovku ubylo i lůžek na ARO/JIP a přes 140 lůžek s plicními ventilátory.

Mezi koncem dubna a koncem září ubylo 51 lékařů a 257 zdravotních sester pracujících v intenzivní péči. V říjnu se jejich počet opět mírně zvyšoval, v pondělí z nich bylo dostupných 86 procent lékařů a 89 procent sester. Ode dneška jsou ale zavřené i první stupně základních škol, což se může projevit na dostupnosti personálu, přestože pro jejich děti by provizorně měla zůstávat vždy nějaká škola otevřená.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

27.10.2020 08:59 Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Masarykovy univerzity Petra Husy se Česko dostalo do fáze…

Koronavirus: Česko je druhé v poměrném počtu nakažených i mrtvých za týden

27.10.2020 08:31 V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo…

Covid: Česko má přes 10 tisíc nových případů, reprodukční číslo je stále…

27.10.2020 07:13 Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10.273…

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama