Lékarny respektují zákaz vývozu respirátorů

Lékárny respektují nařízení ministerstva zdravotnictví, které ode dneška zakázalo kvůli šíření nového typu koronaviru vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo ČR a podobný krok plánuje i u dezinfekčních prostředků. Toto zboží lékárny do zahraničí dlouhodobě nevyvážejí, nyní se ho snaží přes nedostatek dodávat i do nemocnic. Například síť Dr.Max má ale výtky k zákazu prodeje respirátorů všem mimo zdravotnická a sociální zařízení.

Lékárny

"Exekutiva nám nedává moc na výběr - přinejmenším pokud jde o ochranné pomůcky třídy FFP3. Nemocnicím a sociálním ústavům už podle svých možností dodáváme, ačkoli máme zato, že jsme tu jako síť veřejných lékáren především kvůli poskytování péče běžným pacientům lékáren," řekl dnes ČTK mluvčí Dr.Max Michal Petrov.

Vládou avizovaná cenová regulace podle něj nemusí nutně postihnout jen "šmejdy", jak prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO), ale i poctivé lékárny. "Ty ve snaze vyjít vstříc poptávce pacientů nakoupily, leckdy opravdu velmi složitě, za určitých podmínek. Poškodilo by je, kdyby jim stát nyní vnutil nižší cenu, než byla pořizovací," uvedl Petrov.

Ceny respirátorů na českém trhu začalo dnes cenovým rozhodnutím regulovat ministerstvo financí. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH. Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření koronaviru. Za porušení pravidel hrozí pokuta až deset milionů korun.

"V souvislosti s nastalou situací a přeprodejem roušek a respirátorů se objevilo několik e-shopů, které s vidinou rychle vydělaných peněz nabízely roušky a respirátory za mnohonásobně vyšší cenu. Naše společnost se nepodílí a nebude podílet na nečestném obchodu spojeném se strachem obyvatelstva," řekla dnes ČTK mluvčí sítě lékáren Pilulka Kateřina Schotliová. Vládní rozhodnutí podle ní firma vítá. "Nijak nás nezasáhne, protože žádné ze jmenovaných produktů nevyvážíme do zahraničí a respirátory FFP3 v nabídce aktuálně nemáme," dodala.

Petrov uvedl, že Dr.Max nezdražuje ty produkty, které je schopen ovlivnit jako výrobce - například antibakteriální gely vlastní značky. "Ostatní ceny reflektují nákupní ceny u dodavatelů - a tyto ceny se v poslední době měnily. Vzrostly o desítky procent. Lékárny budou vždycky závislé na cenách svých dodavatelů. Momentálně je taky zvyšuje skutečnost, že u uvedeného sortimentu dala poptávka vzniknout v dodavatelském řetězci vysokému množství prostředníků," doplnil.

Výkonný ředitel internetové lékárny Lékárna.cz Karel Klodner označil vládní rozhodnutí za obhajitelné. "Roušky nemáme, dodávky antibakteriálních gelů se nám ve skladech neohřejí a mizí pod rukama obrovskou rychlostí, dezinfekci máme jen určitých druhů a zajišťujeme průběžně a ze všech sil to, co chybí. Například v úterý jsme prodali tisícovku antibakteriálních gelů během hodiny," uvedl.

Nařízení ministerstva podle mluvčí Patricie Šedivé ovlivní také e-shop Alza.cz. "Pevně věříme, že nám naši dodavatelé v dohledné době dodají alespoň jiné ochranné pomůcky a respirátory (ne typu FFP3), po kterých se zákazníci také ptají, a které si předobjednali," řekla dnes ČTK.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny a způsobuje onemocnění, které dostalo název COVID-19. Nakažených je už více než 90.000, přes 3000 lidí nákaze podlehlo. Naprostá většina připadá na Čínu. V Asii má mnoho nakažených zejména Jižní Korea, v Evropě Itálie. V Německu je zhruba 200 nakažených, v České republice osm.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Lidem s podezřením na covid budou nově dělat testy praktičtí lékaři

14.09.2021 21:57 Aktualizováno Lidem s podezřením na nákazu koronavirem by měl od podzimu antigenní test na covid-19 udělat jejich…

V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů covidu

14.09.2021 09:01 V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Související:

Právě se děje

reklama