Muzea nelze v ČR podle Prymuly otevřít ani v omezeném režimu

Zatímco v mnohých evropských metropolích jsou i v době pandemie přístupná muzea a galerie za dodržování hygienických pravidel, v Česku jsou již druhým týdnem tyto prostory uzavřené. Česko má totiž v posledních dnech jedny z největších přírůstků osob nakažených covidem-19 a v přepočtu na 100.000 lidí mu patří v EU první místo.

Roman Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tak dnes na dotaz ČTK řekl, že muzea sice patří mezi méně rizikové aktivity, ale v současné době je potřeba zastavit exponenciální růst počtu nakažených lidí, a proto jsou zavřená.

Muzea a galerie jsou spolu s některými dalšími zařízeními zavřené od 14. října, zůstanou podle současně platných nařízení nejméně do 3. listopadu. "Každá země má nastavená nějaká kritéria z hlediska kulturních aktivit. My se v tuto chvíli nacházíme v době, kdy je tu enormní exponenciální nárůst a my ho musíme vitálně zastavit, protože kapacita zdravotnických zařízení by při dalším růstu mohla být ohrožena," řekl dnes Prymula.

"Jakmile dojde k tomu, že křivka bude zastabilizována, tak ty provozy a kultura, která není riziková, budou samozřejmě v určitém režimovém modu spuštěny. Muzea patří mezi ty méně rizikové aktivity," uvedl.

Velká evropská muzea jako pařížský Louvre, vídeňská Albertina nebo třeba londýnská Tate Gallery zůstala v omezeném provozu pro návštěvníky otevřená, navíc plánují i zahajovat nové výstavy. Vstupenky si na jejich výstavy ale lidé musejí kupovat, případně rezervovat on-line vždy na určitou přesně danou dobu, den i hodinu. Pobyt ve výstavě pak je časově omezen tak, aby se návštěvníci mohli střídat a nepotkávat se navzájem v příliš velkém počtu.

V Česku jsou zavřená velká muzea i malé galerie. Národní galerie Praha spočítala, že za 14 dní uzavření všech svých prostor přijde na vstupném na všechny výstavy a expozice o 1,4 milionu korun. Dlouho připravovaná mezinárodní výstava děl Rembrandta a jeho současníků i následovníků v paláci Kinských byla přeložena z jarního termínu a začala 25. září. Během prodlouženého víkendu kolem svátku sv. Václava ji navštívilo průměrně tisíc lidí denně. Mluvčí galerie Eva Sochorová dnes ČTK řekla, že výstavu, která má končit 31. ledna, nepůjde zejména kvůli zahraničním zápůjčkám prodloužit. Stejně to bude v případě výstavy Mikuláše Medka ve Valdštejnské jízdárně.

Dlouho připravovaný a odkládaný projekt má i Národní muzeum, kde 31. srpna začala výstava archeologických exponátů z egyptských nalezišť. Za první necelé čtyři týdny si výstavu přišlo prohlédnout zhruba 17.000 lidí. Výstava Sluneční králové v Historické budově má trvat do 7. února příštího roku a také nebude moci být prodloužena.

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Související:

Právě se děje

reklama