Na antigenní test se Pražané už mohou registrovat

K antigennímu testování na koronavirus, které bude spuštěno 18. prosince a bude hrazeno ze zdravotního pojištění, se Pražané mohou už na několika odběrových místech registrovat. Z nemocnic rezervace umožnila Ústřední vojenská nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo Thomayerova nemocnice. Možné jsou také v některých soukromých centrech. Termíny do Vánoc se plní, například ÚVN měla dnes odpoledne první volný ráno na Štědrý den.

Češi se nechávají testovat na infekci
doporučujeme

Hlavní hygienička Jarmila Rážová dnes na tiskové konferenci ministerstva oznámila, že ministerstvo spustí jednotný rezervační systém. Někde na něj ale nečekali. "Rezervace jsme spustili minulý týden spolu s testováním pro učitele. Zájem je poměrně velký," řekla ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Vinohradská nemocnice podle rezervačního systému nemá zatím žádný den plno. Na první den byla v pátek odpoledne obsazena asi třetina termínů, deset lidí bylo nahlášeno na 23. prosince. Zařízení testuje v pracovních dnech, od 08:00 do 11:40. Za den může přijít až 46 lidí.

Thomayerova nemocnice podle rezervačního systému nabízí termíny v pondělí, ve středu a ve čtvrtek. Volné termíny má na každý z předvánočních dní, stejně jako v ÚVN je v systému možnost nechat se otestovat i na Štědrý den.

Jiné z velkých pražských nemocnic zatím na svém webu o možnosti antigenního testování pro jiné lidi, než jsou učitelé, neinformují a ani tuto možnost nemají v rezervačním systému. Ze soukromých odběrových míst, která provozují laboratoře, se lidé mohou zaregistrovat například na ta provozovaná EUC, City Lab nebo Prevedig.

Antigenní testování od 18. prosince bude hrazeno všech pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění, přímo na místě odběru tak nemusí nic platit.

Výsledek testu je znám zhruba za 15 minut. Vzorek se odebírá stejně jako při testu metodou PCR výtěrem z nosohltanu. Vyhodnocení je pak na destičce podobné třeba těhotenskému testu.

Zájem o dobrovolné testování má podle průzkumu, který si ministerstvo nechalo zpracovat agenturou STEM, asi 42 procent lidí. Větší zájem je mezi seniory. "I ti, kteří sami nebudou sebe testovat, ve 30 procentech věří, že to má smysl," uvedl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama