Nemocnice musí omezit zdravotní péči, která není nezbytná

Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva zdravotnictví se bude týkat akutní i následné péče. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Péče v lázních a rehabilitace se budou poskytovat jen tehdy, pokud je aspoň částečně hradí zdravotní pojišťovny, oznámil po jednání vlády ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dosud mohly lázně přijímat i samoplátce.

Omezení elektivní, neboli odložitelné, péče v nemocnicích má uvolit lůžka pro pacienty s covidem-19. "Výkony, které jsou elektivní, se podle tohoto opatření musí odkládat tak, jak to situace umožňuje, týká se to i lůžkové péče následné a dlouhodobé," řekl Prymula. Nemocnice podle něj dobře vědí, jaké zákroky je možné odložit. Jako příklad uvedl výměny kyčelních nebo kolenních kloubů, které neohrožují pacienty na životě.

Omezení provozu v lázních má také podle Prymuly vytvořit novou kapacitu pro další pacienty, například sociální hospitalizace nebo nakažené s lehčím průběhem. Léčba v lázních bude dál možná jen pro lidi, kterým péči hradí zdravotní pojišťovna. "Někdy jsou rehabilitační pobyty nezbytné, například po akutních zákrocích, aby byla zachována plná hybnost," dodal. Lidé, kteří zaplacené vouchery, je budou mít podle Prymuly prodloužené.

Většina nemocnic začala péči už omezovat sama, aby měly pro nakažené novým typem koronaviru dostatek lůžek a personálu. Současná kapacita je asi 15.000 lůžek pro pacienty s covidem-19, bez navýšení a zpomalení růstu nakažených by mohla být vyčerpaná kolem 7. listopadu. Na jaře bylo podobné nařízení přijaté 16. března, znovu se začala péče navyšovat postupně zhruba po měsíci.

Podle Prymuly ministerstvo také zmírní povinnost nemocnic hlásit přijaté pacienty s covidem-19 nebo zhoršení jejich stavu do jedné hodiny. "Ukázalo se to býti nepraktickým a v řadě případů nerealizovatelným, prodlouží se termín hlášení do konce dne," vysvětlil ministr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi odmítají chodit na testy, stát selhal, míní sociolog. Chystá se…

25.11.2020 22:00 Aktualizováno Na konci října přicházelo na testy až 40 tisíc testů denně. Od té doby ale počty testovaných prudce…

Na covid-19 v ČR umíralo 27 % ze všech zemřelých s nákazou, teď to bude až…

25.11.2020 21:59 Aktualizováno Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s…

Počet i podíl nakažených k testovaným roste. Regiony mohou zpřísnit…

25.11.2020 19:37 V úterý vzrostl v Česku podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama