Nová pravidla od 25. května. Roušky, rozestupy i jednorázové rukavice zůstávají na neurčito

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na webu mimořádná opatření podle zákona o veřejném zdraví, která budou život v ČR regulovat od 25. května. Týkají se například provozu škol, restaurací, hotelů, lázní, nemocnic, sociálních služeb, velkých akcí či nošení roušek. Platit budou do odvolání.

Oficiálně tak zakotvují pravidla pro obnovování provozu v době ustupující epidemie covidu-19, která úřad představil minulý pátek. Další uvolnění, například zvýšení počtu účastníků velkých akcí, je naplánováno na 8. června. V červnu by se na základě dohod s dalšími zeměmi měly také otevírat hranice.

"Možné náhlé uvolnění přijatých opatření by mohlo mít nedozírné následky a v krajním případě vést až k úplnému zmaření příznivých výsledků, které byly v boji s onemocněním covid-19 v České republice dosud dosaženy," píše ministerstvo v odůvodnění opatření.

Nošení roušek ministerstvo v dokumentu po 25. květnu lidem nařizuje v budovách mimo jejich domácnost, v MHD a na všech dalších místech, pokud jsou méně než dva metry od lidí, se kterými nebydlí ve společné domácnosti. Výjimky stejně jako dosud mají děti do dvou let, ve školkách, žáci a studenti při výuce, pokud dodržují 1,5metrové rozestupy. Moderátoři, lidé při fotografování nebo natáčení, pracovníci v kancelářích, pokud jsou od sebe dál než dva metry, nebo lidé pracující v horku. Pro natáčení navíc ministerstvo stanoví i další podmínky, například pravidelnou dezinfekci prostor a rukou.

Pro hromadné akce, jako jsou divadelní a filmová představení, náboženské nebo sportovní akce, trhy, poutě nebo oslavy ministerstvo v mimořádném opatření stanoví limit 300 účastníků. S výjimkou sportů musí mít jejich účastníci roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Výjimka z rozestupů platí také pro svatební obřad.

Restaurace a další stravovací služby musí mít po 25. květnu podle dokumentu otevřeno jen od 06:00 do 23:00 s výjimkou jídelen pro zaměstnance nebo výdejových okének. Od nich pak lidé musí zakoupené jídlo a pití konzumovat dál než deset metrů.

Dál platí, že provozovatelé v restauracích či obchodech musí mezi zákazníky zajistit dvoumetrové rozestupy, poskytnout jim dezinfekci na ruce a pravidelně po nich dezinfikovat kliky, stoly a další místa, kterých se dotýkají. Při vstupu do obchodů dál musí být také jednorázové rukavice nebo aspoň igelitové sáčky.

Další pravidla toto mimořádné opatření stanoví pro zoologické zahrady, hrady, zámky, muzea a galerie, knihovny, holičství nebo kadeřnictví, obchody s oděvy, divadla, kina, nákupní centra, vnitřní sportoviště, koupaliště, bazény, sauny nebo ubytovací zařízení. Lázně musí podle mimořádného opatření zajistit, aby lidé v jídelnách dodržovali dvoumetrové rozestupy a na procedurách jich bylo najednou nejvýše deset.

Nemocnice a zařízení lůžkové sociální péče musí podle dokumentu omezit návštěvy u pacientů na maximálně dvě osoby, musí jim měřit teplotu a vyptat se na výskyt příznaků koronaviru. Doporučené je setkávání venku, pokud je možné. Na vícelůžkových pokojích musí být pacient a jeho návštěva od ostatních pacientů odděleni přepážkou nebo zástěnou. Při přijímání nových klientů do zařízení sociálních služeb ministerstvo dál nařizuje testování na covid-19.

První omezení v souvislosti se šířením epidemie začalo ministerstvo a vláda přijímat na začátku března. Mezi prvními byly zakázány návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory, poté byly uzavřené například školy, obchody či restaurace. Od 12. března do 18. května platil nouzový stav. Část opatření ministerstva na konci dubna zrušil soud, musela být proto přijata znovu podle zákona o veřejném zdraví. Dál platí ještě omezení při výjezdu za hranice a návratu do republiky po pobytu v zahraničí.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy