Paradox očkování: Většina učitelů přihlášených k očkování v Praze je mladší 55 let

V Praze se k očkování proti covidu-19 registrovalo zhruba 23.000 pedagogů a dalších pracovníků škol. Většina z nich je mladší 55 let. Očkování mladých učitelů je podle radní hlavního města Mileny Johnové (Praha Sobě) na úkor seniorů a dalších ohrožených skupin. Celkem je podle radní v hlavním městě asi 36.000 pracovníků ve školství.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

"Máme nedostatek vakcín pro seniory nad 70 a 80 let, pro lidi s chronickými nemocemi nebo pečovatele o ohrožené skupiny. Očkování učitelů bez ohledu na věk je jen další vládou nedomyšlené a nezvládnuté opatření," uvedla Johnová.

Doporučení, že se v tuto chvíli mají k očkování proti covidu-19 registrovat jen učitelé starší 55 let, není podle radní dostačující. Zatím se v Praze podle Johnové k očkování zaregistrovalo 65 až 85 procent pedagogických pracovníků, kteří jsou mladší, než je doporučená hranice, uvedla s odkazem na veřejná data o vakcinaci.

Podle radní hlavního města by očkování pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců škol mělo být postupné a nemělo by se dít na úkor osob vyššího věku a chronicky nemocných lidí. "V této chvíli musí mít jasně přednost lidé, pro něž covid-19 znamená vysoké riziko ohrožení života, a ti, kdo zajišťují v chodu naši společnost," dodala.

Johnová kritizovala rovněž malé možnosti města ovlivnit situaci s očkováním v metropoli. Podle ní může Praha pouze apelovat na to, aby se doporučená věková hranice k očkování pracovníků ve školství dodržovala. Dodala, že ve čtvrtek spolu s předsedou České asociace pečovatelské služby Jindřichem Kadlecem vyzvali dopisem, adresovaným ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), ministru školství Robertu Plagovi (za ANO) a ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD), k dodržení věkového limitu 55+ pro očkované učitele a otevření Centrálního rezervačního systému pro zaměstnance sociální péče v přímém kontaktu.

Upřednostnění učitelů kritizují i zástupci Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP). Podle nich je to pro snížení náporu na nemocnice kontraproduktivní a povede ke zbytečným ztrátám na životech seniorů, jak již dříve uvedli ve zprávě na webu.

Učitelé se k očkování proti novému koronaviru mohou hlásit přes státní registr od 27. února. K očkování se nyní mohou registrovat také zdravotníci a senioři starší 70 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama