Překvapení odboráři nečekali, že je Vojtěchův návrat vůbec možný

Odboráře zpráva o možném návratu Adama Vojtěch (za ANO) do čela resortu zdravotnictví překvapila. Nečekali by, že je takový personální výběr vůbec možný. ČTK to řekli předák Lékařského odborového klubu Svazu českých lékařů (LOK) Martin Engel a šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle nich Vojtěch podcenil a nezvládl loni první vlnu covidové epidemie.

Eurozpravy.cz

Dosavadní ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes ohlásil rezignaci. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že nástupcem má být bývalý ministr Adam Vojtěch (ANO). Ten odstoupil loni v září, a to i po Babišově kritice.

"Nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky. Pachuť je to strašná. Kdyby bylo 1. dubna, tak bych se nedivil. Nemyslel jsem si, že by něco takového bylo personálně možné. Radost za systém z toho nemám," řekl ČTK Engel. Případný Vojtěchův návrat do ministerského křesla označil za "šokující událost".

Odborový předák podotkl, že měl k Vojtěchovi výhrady už za jeho minulého působení v čele resortu. Podle Engela exministr podcenil první vlnu epidemie. Odborář zmínil mimo jiné nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky. O nezvládnutí covidové nákazy mluví i šéfka zdravotnických odborů.

"Překvapilo mě to. Neočekávala bych, že se vrátí původní ministr, který špatně zvládal pandemii covid-19 a který skončil, protože některé jeho kroky se mohly řešit jinak. Nedokážu si to vysvětlit," uvedla Žitníková. Podle ní má ANO ve Sněmovně i poslance, kteří se ve zdravotnictví pohybují a funkci by mohli převzít.

Šéfové odborových svazů nesouhlasí s tím, že by se chod resortu měl v příštích měsících jen udržovat. Rozhodovat se bude o zvýšení plateb státu do zdravotního pojištění za děti, seniory či nezaměstnané, o úhradové vyhlášce o placení péče či o kompenzační vyhlášce pro letošek.

"Není to udržovací ministr, který by se posadil do křesla a vyčkával do voleb. Rozhodne o tom, jaká bude péče v roce 2022, jak bude pro pacienty dostupná, zda se budou užívat nové léky," řekla šéfka zdravotnických odborů. Zmínila i odměňování zdravotníků. "Doufám, že se bývalý a nový ministr poučí ze svého působení v realitě českého zdravotnictví a intermezzo v Krajské zdravotní mu umožnilo vhled do situace," podotkla odborářka. Engel řekl, že je k dalšímu Vojtěchovu působení na postu ministra skeptický.

Společnost Krajská zdravotní spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, kde má hejtmana ANO. Kraj je jediným akcionářem. Vojtěch se stal po loňském odchodu z vlády v listopadu členem představenstva společnosti a letos jeho předsedou.

Témata: EZ

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Související:

Právě se děje