Koronavirus se může sejít s chřipkou. Prymula řekl, pro kolik lidí je očkování

Vzhledem k velké pravděpodobnosti nástupu druhé vlny epidemie koronaviru se hovoří o potřebě až 75 % proočkovanosti na běžnou sezónní chřipku. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula nicméně varuje před špatně nastaveným systémem objednávek dostupných vakcín, jelikož jsou výrobní kapacity příslušných dodavatelů značně omezené.

Že by se většina populace měla nechat očkovat proti chřipce, tvrdí i EU. Státní zdravotní ústav ČR (SZÚ) uvedl, že na ní ročně umírá cca 1500 lidí, přičemž celková míra vakcinace činí 8 %. U rizikových skupin se jedná zhruba o pětinu lidí. Informoval o tom server iDNES.

Podle odborníků by se souběh chřipky a onemocnění covidem-19 mohl stát pomyslnou časovanou bombou pro nemocnice. Hospitalizovaní pacienti by v takovém případě potřebovali lůžka s kyslíkem nebo plicními ventilátory. Stát chce tomuto riziku, kdy by probíhaly dvě epidemie, zabránit, a to díky větší proočkovanosti. 

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví nicméně vydal varování, že dosažení oněch zmiňovaných 75 % není reálné.

"Meziročně je to prakticky vyloučené, my jsme měli garantováno nějakých 800 000 dávek, a po vyjednáváních dojde k navýšení o dalších deset procent. Takže kdyby hypoteticky šlo vše, jak má, tak bychom se mohli dostat na proočkovanost devět procent,“ konstatoval smutný fakt.

"A oni mají logicky obavy, že když se lidé nenechají očkovat, tak jim vakcíny zbudou a nikdo jim je neproplatí,“ nastínil Prymula špatně nastavený systém vakcín proti chřipce, které si praktičtí lékaři musejí předobjednat, načež pak očkují pouze pacienty projevující zájem, jichž je nedostatek. Zbývající nakoupené vakcíny jim ale pojišťovny neproplácejí.

"Budeme rádi za devět procent, protože to bude historicky nejvyšší číslo,“ podotkl. Epidemiolog Jiří Beran by řešení viděl ve větší informovanosti pacientů, kterou by si měli vzít na starost praktičtí lékaři. Ačkoliv jí lidé často zlehčují, tak i samotná chřipka je vážnou nemocí. I když jí očkovaní dostanou, mohou mít lehčí průběh, a tím pádem se výrazně snižuje pravděpodobnost následného úmrtí. Osobám starším 65 let je vakcína navíc poskytovaná zdarma.

Pokud jde o nemoc covid-19, tak proti té se zatím očkovat nelze. Zatím se vyvinulo 140 případných potenciálů, z nichž se šestnáct testuje na lidech. Jakmile bude existovat, mohla by vzniknout kolektivní imunita, díky čemuž by došlo k postupnému vymýcení nového typu koronaviru. Jako první by měly být očkovány rizikové skupiny.

Související

Ilustrační foto

Epidemie chřipky v Česku je poblíž svého letošního vrcholu

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se epidemie chřipky nachází poblíž svého letošního vrcholu. V minulém týdnu bylo v České republice 1901 případů nemocných na 100 000 obyvatel, s ještě vyššími čísly v některých krajích, jako je Jihomoravský, Pardubický nebo Karlovarský.

Více souvisejících

chřipka očkování Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 47 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy