Prymula nám naslouchal, ale důležitá je důvěra, říkají odborníci

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) je kompetentní odborník, naslouchá radám ostatních a má odvahu dělat nepopulární rozhodnutí. Vyplývá to z vyjádření odborníků, které ČTK oslovila, a jejich reakcí na sociálních sítích a v médiích.

Milan Kubek

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes prezidentu Miloši Zemanovi řekl jméno nového kandidáta na ministra zdravotnictví, jeho jméno neuvedl. Prezident ho přijme v úterý. Prymula podle deníku Blesk ve středu večer vycházel z restaurace, která měla být zavřená, a neměl roušku.

K dnešní situaci kolem ministra Prymuly se vyjádřil například ekonom Jakub Steiner, který byl součástí neformální expertní skupiny ministra. Působí na univerzitě v Curychu a na CERGE-EI, společném pracovišti Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Fungování expertní skupiny i její komunikaci s Prymulou hodnotí jako výtečnou.

"Ministr, epidemiolog s mezinárodní reputací vybaven matematickým myšlením i lety praxe, se v argumentech výtečně orientoval, dokázal rozeznat limity dat i modelů, a chápal nejistotu, pod kterou musel činit zásadní rozhodnutí," uvedl na facebooku.

"Navzdory nezdaru v krocení epidemie a poslednímu strašně hloupému ministrovu kiksu trochu doufám, že prezident Prymulu odmítne z funkce odvolat. Lepšího ministra tato země nenalezne, a horšího si nemůžeme dovolit," dodal.

Ministra pochválil i biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka. "Jde o kompetentního a inteligentního člověka, který naslouchal radám odborníků a měl odvahu dělat nepopulární rozhodnutí. Na druhou stranu, důvěryhodnost je nezbytnou součástí kvalifikace ministra," sdělil na dotaz ČTK Konvalinka.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by měl Prymula zůstat jako odborník v týmu, který bude boj proti epidemii řídit. "Když jste na vodě a přistihnete kapitána při pochybení, tak dříve než ho oběsíte, měli byste si ujasnit, jestli je na palubě někdo další, kdo umí řídit loď," řekl Kubek v České televizi.

Ministrovo pochybení by ale podle něj nemělo zastínit vážnost situace, protože Česko je na tom v boji s epidemií nejhůř na světě. "Za tři dny nám zemřelo 300 pacientů. Covid-19 je u nás nyní druhou nejčastější příčinou úmrtí. Pro srovnání, na všechny druhy rakovin umírá 75 lidí denně," uvedl.

Ohroženo je podle něj především zdravotnictví, jehož kapacity se mohou vyčerpat. Hrozí nejen zahlcení kapacit pacienty, kteří budou potřebovat nemocniční péči, ale kapacity snižují i nemocní zdravotníci. Za jeden den se nakazilo podle Kubka 184 lékařů, 472 sester a 389 ostatních zdravotníků, celkem je jich nemocných už více než 11.500.

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Související:

Právě se děje

reklama