Prymula nám naslouchal, ale důležitá je důvěra, říkají odborníci

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) je kompetentní odborník, naslouchá radám ostatních a má odvahu dělat nepopulární rozhodnutí. Vyplývá to z vyjádření odborníků, které ČTK oslovila, a jejich reakcí na sociálních sítích a v médiích.

Milan Kubek
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes prezidentu Miloši Zemanovi řekl jméno nového kandidáta na ministra zdravotnictví, jeho jméno neuvedl. Prezident ho přijme v úterý. Prymula podle deníku Blesk ve středu večer vycházel z restaurace, která měla být zavřená, a neměl roušku.

K dnešní situaci kolem ministra Prymuly se vyjádřil například ekonom Jakub Steiner, který byl součástí neformální expertní skupiny ministra. Působí na univerzitě v Curychu a na CERGE-EI, společném pracovišti Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Fungování expertní skupiny i její komunikaci s Prymulou hodnotí jako výtečnou.

"Ministr, epidemiolog s mezinárodní reputací vybaven matematickým myšlením i lety praxe, se v argumentech výtečně orientoval, dokázal rozeznat limity dat i modelů, a chápal nejistotu, pod kterou musel činit zásadní rozhodnutí," uvedl na facebooku.

"Navzdory nezdaru v krocení epidemie a poslednímu strašně hloupému ministrovu kiksu trochu doufám, že prezident Prymulu odmítne z funkce odvolat. Lepšího ministra tato země nenalezne, a horšího si nemůžeme dovolit," dodal.

Ministra pochválil i biochemik a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka. "Jde o kompetentního a inteligentního člověka, který naslouchal radám odborníků a měl odvahu dělat nepopulární rozhodnutí. Na druhou stranu, důvěryhodnost je nezbytnou součástí kvalifikace ministra," sdělil na dotaz ČTK Konvalinka.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by měl Prymula zůstat jako odborník v týmu, který bude boj proti epidemii řídit. "Když jste na vodě a přistihnete kapitána při pochybení, tak dříve než ho oběsíte, měli byste si ujasnit, jestli je na palubě někdo další, kdo umí řídit loď," řekl Kubek v České televizi.

Ministrovo pochybení by ale podle něj nemělo zastínit vážnost situace, protože Česko je na tom v boji s epidemií nejhůř na světě. "Za tři dny nám zemřelo 300 pacientů. Covid-19 je u nás nyní druhou nejčastější příčinou úmrtí. Pro srovnání, na všechny druhy rakovin umírá 75 lidí denně," uvedl.

Ohroženo je podle něj především zdravotnictví, jehož kapacity se mohou vyčerpat. Hrozí nejen zahlcení kapacit pacienty, kteří budou potřebovat nemocniční péči, ale kapacity snižují i nemocní zdravotníci. Za jeden den se nakazilo podle Kubka 184 lékařů, 472 sester a 389 ostatních zdravotníků, celkem je jich nemocných už více než 11.500.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 4377 případů koronaviru, Česko zůstává ve 3. stupni rizika

24.11.2020 07:44 V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisíc méně než před…

Vláda mimořádně projedná opatření už v neděli, oznámil Blatný

23.11.2020 20:47 Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či…

Laboratoře za pondělí zatím odhalily přes 1800 případů covidu

23.11.2020 19:20 V Česku dnes do 18:00 přibylo zatím 1841 potvrzených případů nemoci covid-19, o 163 méně než minulé…

Nové odůvodnění roušek je třikrát delší než původní

23.11.2020 19:15 Nové odůvodnění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví o nošení roušek je trojnásobně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama