Rizikový index PES se mírně zlepšil, kleslo reprodukční číslo

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Důvodem snížení indexu je pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,18. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Kromě reprodukčního čísla klesl také ještě jeden ze čtyř sledovaných ukazatelů pro výpočet indexu, a to podíl hospitalizovaných lidí s covidem-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Snížil se z 53 procent přibližně na 52,4 procenta. Naopak zbylá dvě kritéria, a to průměr nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory, velmi mírně stoupla.

Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně pohotovosti dostalo 18. prosince 2020. Vláda pak rozhodla o zpřísnění opatření ze čtvrtého na pátý stupeň od 27. prosince. Před koncem roku se index krátce - jen na tři dny - dostal zpět na úroveň čtvrtého stupně. Od 30. prosince je ale opět vytrvale nad hranicí nejvyššího stupně PES, která činí 76 bodů.

Současná protikoronavirová opatření, která odpovídají pátému stupni PES, mají podle rozhodnutí vlády platit nejméně do 22. ledna. Vláda projednává úpravu tabulky opatření PES, kdy by některé kulturní a sportovní akce nebo třeba ubytování byly umožněny s negativním testem na covid-19. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že upravená tabulka opatření by mohla být ideálně platná právě od 22. ledna.

Hodnotu indexu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na koronavirus, místo níž počítá s podílem hospitalizovaných nakažených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Temelín začal zdarma plošně testovat zaměstnance i dodavatele

18.01.2021 15:27 Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na…

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 15:14 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Hamáček přiznal problémy rezervačního systému. Vyhodnotí se za 14 dní

18.01.2021 14:24 Rezervační systém na očkování proti covidu-19 by se měl podle vládní dohody vyhodnotit po 14 dnech…

Hamáček: Česko by mělo zůstat v 5. stupni, než se uvolní nemocnice

18.01.2021 13:48 Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že Česko zůstane ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama