Situace s covidem se podle Válka vyvíjí dobře. Chce zmírnit opatření

Současná protiepidemická opatření se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zmírní od 1. března nebo od 1. dubna. Záležet bude na vývoji epidemie, zatím je lepší, než se očekávalo, řekl ve Sněmovně novinářům. Tento týden může být podle něj až 80.000 pozitivně testovaných za den, příští týden by se vlna měla zlomit.

Ve středu bylo dosaženo vůbec nejvyššího počtu pozitivních testů od začátku epidemie, poprvé mělo pozitivní test 54.685 osob a dalších 4945 opakovaně. Provedeno bylo téměř 135.000 PCR testů a pozitivních bylo 49,7 procenta z nich.

"Tento týden počítám do konce týdne s čísly kolem 80.000. Čím budou nižší, tím lépe situaci zvládáme," uvedl Válek. Do 95.000 případů budou podle něj ještě stačit současná opatření. Vlna varianty omikron bude podle něj koncem tohoto týdne a v příštím týdnu vrcholit. Na dotaz ČTK Válek doplnil, že současná kapacita PCR testování je zhruba 200.000 testů denně. Zachytit může až 120.000 pozitivních testů denně.

Trasování je podle něj stále důležité, ale musí být co nejvíce automatizované. Podle metodického pokynu hlavní hygieničky nyní hygienici a call centra trasují přednostně děti a seniory nad 65 let.

Zatím podle Válka nenarůstá počet vážně nemocných a zemřelých. "Budeme čekat ve druhém týdnu v únoru, jak se situace bude vyvíjet," dodal. Pokud se na konci druhého únorového týdne ukáže, že predikce vycházejí, přijde Válek se systémem rozvolňování.

"Dneska jsou v České republice téměř nejmenší restrikce z celé Evropy. To, že jinde uvolňují, znamená, že se začínají blížit našim omezením," řekl ministr. Česko podle něj nemělo nouzový stav ani lockdown, což jsou opatření, která některé evropské země teď ruší. "Na rozdíl od některých zemí jsme na vlnu omikronu nemuseli zpřísnit," doplnil. Připomněl, že Česko nepřistoupilo k omezení, které by umožňovalo využívat všechny služby či akce jen očkovaným se třetí dávkou nebo očkovaným, kteří by zároveň měli negativní test.

"Zdá se, že se ta opatření daří ještě lépe, než jsem doufal, a pak by to datum (uvolnění) mohl být 1. březen. (...) Uvolnění prakticky znamená uvolnění těch restrikcí, které v současné době platí," uvedl.

V současné době dopadá většina protiepidemických opatření v ČR na neočkované nebo osoby, které nemoc neprodělaly v posledních šesti měsících. Nesmějí například konzumovat v restauracích, navštěvovat sportoviště nebo se účastnit hromadných akcí. Všech včetně očkovaných či již dříve nakažených se týká od 17. ledna plošné testování ve škole či zaměstnání nebo povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách či hromadné dopravě.

Související

Vlastimil Válek

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

Více souvisejících

Vlastimil Válek (TOP 09) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 7 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy