Spotřeba léčebného konopí v ČR výrazně roste. U kterých nemocí pomáhá?

Spotřeba léčebného konopí v Česku meziročně čtyřnásobně vzrostla. Zatímco v roce 2019 bylo pacientům vydáno 17 kilogramů konopí, loni už to bylo 66,8 kilogramů.

Drogy
doporučujeme

Vyplývá to z dat, které zveřejnila Státní agentura pro konopí pro léčebné použití (SAKL). Vzrostl i počet lékařů, kteří konopí předepisují, a rovněž pacientů, kteří jej užívají. Podle lékařů k nárůstu přispělo to, že od loňského roku je 90 procent ceny konopí hrazeno ze zdravotního pojištění.

Na konci roku 2019 léčebné konopí užívalo 434 pacientů, loni v prosinci to bylo 1103 lidí, tedy zhruba dva a půl krát více. Vzrostl i počet lékařů, kteří konopí předepisovali - na konci roku 2019 jich bylo 78, o rok později 123. Celkem lékaři v roce 2019 vydali 4145 receptů, tedy asi 345 receptů měsíčně. Za celý loňský rok předepsali 14.167 receptů, průměrně tedy zhruba 1181 za měsíc.

Léčebné konopí užívají pacienti mimo jiné na tišení bolesti například u rakoviny či artritidy, dále lidé s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou nebo AIDS.

Poté, co začaly pojišťovny hradit léčebné konopí, se významně zvýšilo jeho předepisování například v Centru pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Lékaři konopí doporučují pacientům jako doplňkovou léčbu spasticity, tedy poruchy svalového napětí, nebo u neuropatických bolestí. "Léčbu tolerují obvykle velmi dobře a je skvělé, že se daří zmírnit obtíže i u pacientů, kde již byly vyčerpány možnosti běžné farmakoterapie. Ve většině případů se jedná o pacienty, kteří jsou invalidní, proto je možnost úhrady léčby konopím velmi vítaná," napsala ČTK lékařka Denisa Zimová.

Více se pacienti objednávají také do paliativní ambulance vinohradské nemocnice. "Volají i pacienti z větší dálky, nejen z Prahy. Jedná se zejména o pacienty s chronickou bolestí, kteří již ze svých zdrojů konopí zkusili a ulevilo se jim. Úhrada tedy určitě pacientům pomohla a udělala z konopí dostupnou alternativu," uvedla lékařka Zuzana Křemenová.

Zákon předepisování léčebného konopí povolil v roce 2013, dostupné bylo o dva roky později. Nejdříve jen ze zahraničí, podle pacientů bylo ale cenově nedostupné. V současné době má SAKL smlouvu s jedním českým pěstitelem a dodávají ho i zahraniční producenti. Podle novely, kterou loni schválila vláda a která čeká na projednání v Parlamentu, by se v budoucnu udělovaly licence pro pěstování více dodavatelům a byl by možný vývoz do zahraničí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín…

23.01.2021 18:19 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

V pátek přibylo 8423 nakažených, pokles je dál patrný

23.01.2021 08:56 V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama