Systém PES má nejnižší hodnotu za více než 100 dní

Bodové skóre epidemického systému PES pro dnešní den kleslo ze 68 na 64 bodů. Tak nízko bylo naposledy 11. prosince. Nadále ale zůstává ve druhém nejvyšším z pěti stupňů rizika. V pondělí se zlepšily všechny čtyři parametry, ze kterých se index počítá.

Ilustrační foto
doporučujeme

Reprodukční číslo je nejnižší za posledních téměř devět týdnů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Indexem PES se původně řídila opatření proti šíření koronaviru v Česku. V současnosti už ale není jeho hodnota pro určování opatření relevantní.

Index PS měl na přelomu loňského a letošního roku hodnotu 90 bodů ze sta možných. Opět růst začal ve druhé polovině února a těsně před koncem druhého kalendářního měsíce kulminoval na 82 bodech. Od té doby má klesající tendenci.

Systém je rozdělený do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá z počtu nových případů na 100.000 obyvatel a 100.000 seniorů za poslední dva týdny a reprodukčního čísla. Na začátku letošního roku byl původní parametr podílu pozitivních mezi testy nahrazený podílem pozitivních hospitalizovaných, kteří nebyli dříve odhaleni testem.

V pondělí se ve srovnání s nedělí zlepšily všechny čtyři sledované parametry. Reprodukční číslo mírně kleslo z 0,857 na 0,853, což je jeho nejnižší hodnota od letošního 21. ledna.

Hodnotu protiepidemického systému PES zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví od poloviny loňského listopadu. Systém byl několikrát upravován, v současné době se jím ale protiepidemická opatření v Česku už neřídí. V lednu se začala připravovat jeho aktualizace, která by zahrnula jako jednu z podmínek antigenní testy. Měly umožnit veřejné akce pro větší počet osob nebo například částečné otevření restaurací či hotelů. Připravit novou podobu systému dostala minulý týden za úkol pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli pro TN.cz uvedl, že se původní systém PES nepovedl a od nového nic neočekává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama