Vakcíny musí být podle ústavních činitelů schváleny v Evropské unii

Vakcíny, kterými se bude očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Shodli se na tom na dnešním jednání nejvyšší ústavní činitelé. Vyplývá to z jejich společného prohlášení. Dodání dostatečného množství vakcín z různých zdrojů považují za prioritu. Konstatovali také, že ke zvládnutí pandemie jsou i nadále nutná celospolečenská opatření a odpovědný přístup veřejnosti i politiků.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Česko v současné době očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a Astra Zeneca. Zatím nemá dostatek dávek na proočkování všech zájemců. V poslední době se proto mluvilo o možnosti využít například ruské vakcíny Sputnik, premiér Andrej Babiš (ANO) odcestoval do Srbska a Maďarska, které tuto očkovací látku nakoupily. Učinily tak přesto, že ji zatím neschválily evropské úřady. Pro tzv. maďarskou cestu se podle předsedy Ivana Bartoše vyslovil minulý týden prezident Miloš Zeman, zdůvodnil to pomalým schvalovacím procesem u Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Pravidelné schůzky svolané Zemanem, se dnes zúčastnili Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Pozván kvůli sporu s prezidentem nebyl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Ústavní činitelé v prohlášení konstatovali, že vážný pandemický stav komplikuje šíření výrazně nakažlivějších mutací koronaviru. "Ke zvládnutí pandemie v ČR jsou nadále nutná celospolečenská opatření a odpovědný přístup veřejnosti i politické scény," uvedli. Za jeden ze zlomových kroků považují očkování, které všichni podpořili.

Kategoricky odsoudili šíření "zavádějících, lživých či jinak manipulativních informací". "Takové informace je třeba systematicky odhalovat, veřejně identifikovat a vyvracet," napsali v prohlášení. Za nezbytné označili, aby byla pro očkování získána důvěra široké veřejnosti, a bylo tak možné očkovat asi 70 procent populace. Vést k tomu má objektivní a srozumitelné informování veřejnosti o používaných vakcínách, o jejich bezpečnosti a účinnosti.

"Nejvyšší ústavní činitelé zdůrazňují, že schvalovací proces Evropské komise založený na doporučení Evropské lékové agentury tyto požadavky naplňuje a vedl ke schválení již tří druhů vakcín. Je nutné poskytnout co nejdříve nejširší veřejnosti možnost být očkován těmito, či stejným procesem schválenými dalšími, vakcínami," uvedli.

Za cíl označili, by byl očkován každý, kdo má zájem. "Prioritou proto zůstává dodání dostatečného množství bezpečných vakcín z různých zdrojů," dodali politici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Situace se prudce zhoršuje. Česko hlásí přes 15 tisíc nakažených, zbývá 15…

24.02.2021 22:04 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku 15 672 nakažených. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku…

Nemocnice v Praze zdravotní péči kromě akutní omezily už loni

24.02.2021 16:50 Nemocnice v Praze většinou neakutní péči zastavily už na konci loňského roku. Nyní se snaží…

Informaci o omezení dodávek od AstraZeneca stát ověřuje

24.02.2021 12:48 Premiér Andrej Babiš informaci o hrozbě omezení dodávek vakcín AstraZeneca do Evropské unie ve…

Učitelé se mohou registrovat k očkování od 27. února

24.02.2021 09:34 Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama