Ve Slezsku je 189 nových případů covidu, Ostravsko patří k "oranžovým okresům"

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 189 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Proti pondělku s 84 nemocnými je to více než dvojnásobný nárůst. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7277 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Největší nárůst počtu nemocných stále připadá na Ostravsko, které se podle takzvaného semaforu určujícího riziko nákazy nově ocitlo mezi oranžovými okresy. Ode dneška proto v tomto okrese platí další protiepidemická opatření. Teoretická výuka na vysokých školách musí mít distanční formu a na venkovních akcích nad 100 lidí je nutné nosit roušky.

"Včera (v úterý) jsem zaznamenali velký nárůst pozitivně testovaných, a to stále patříme k těm lepším v ČR," uvedl k údajům Vondrák. Dodal, že zdravotnická zařízení v regionu pozitivně zareagovala na požadavek kraje, aby vyčlenila lůžka pro nemocné s covidem-19. "K dispozici máme 166 volných ventilací. Tak snad je nebudeme muset využít," doplnil Vondrák.

Hospitalizovaných lidí s koronavirem ale podle údajů chytré karantény ubylo, aktuálně je v nemocnicích 48 nakažených. Úmrtí nepřibylo, od počátku pandemie zemřelo 98 lidí s covidem-19.

Aktuálně nemocných je v kraji 1780 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5399 nemocných. Z úterních 4513 testů bylo pozitivních 4,19 procenta. Největší přírůstek nemocných opět má Ostravsko - 80 nových případů nákazy. Následuje Karvinsko s 31, Opavsko s 27 pozitivně testovanými, dále Frýdecko-Místecko s 25 nově nakaženými, Novojičínsko s 15 a Bruntálsko s 11 nemocnými.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 137 lidí nakažených koronavirem. Celkově tak od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 6702 lidí. Rozdílnost údajů z hygienické stanice a od chytré karantény je dána odlišným způsobem zpracování dat.

Mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla dnes ČTK řekl, že průběžná data ukazují, že přírůstek za dnešní den bude rovněž vyšší. Podle něj drtivá většina případů připadá na školská zařízení, jinak ale v regionu nevznikají nová ohniska. Mluvčí uvedl, že počet nakažených na jednotlivých školách není vysoký, problém je spíše v tom, že korovirus pronikl už do desítek škol. Vondrák v úterý uvedl, že nákaza je v osmi mateřských, 41 základních a 20 středních školách.

Právě u škol jsou ale epidemická šetření náročná kvůli množství kontaktů nakažených. "Odběrová místa stíhají, epidemiologové jsou na hraně s možnostmi, ale stále se trasuje," uvedl Kotrla. Dodal, že navzdory vysokému přírůstku je region v rámci ČR spíše pod republikovým průměrem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé nedodržují opatření. Pokud se nestane zázrak, přitvrdíme, varuje Babiš

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru, řekl premiér…

Současná opatření nemusí stačit. Příští týden se může jednat o zpřísnění

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že budou potřeba další opatření proti…

Tempo nárůstu zrychluje. V Česku přibylo za 3 dny 50 000 nakažených

25.10.2020 22:02 Aktualizováno V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 250.000 lidí. Od září tempo…

Počet mrtvých s covidem už překonal 2100. Denně zemře sto lidí

25.10.2020 20:55 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, poslední týden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama