Ve Vlčnově přibylo nakažených, roušky jsou povinné. V Církvici se situace zklidňuje

Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku přibylo lidí, u nichž testy potvrdily nákazu covidem-19. V obci ho má 20 lidí, řekl dnes ČTK zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Je to o 12 lidí více než v neděli ráno, kdy hygienici evidovali ve Vlčnově osm nakažených.

Ilustrační foto
doporučujeme

Od soboty musejí lidé v obci s 3000 obyvateli povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejných vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 účastníky, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Lidé, kteří byli v rizikovém kontaktu s některým z nemocných, jsou v karanténě. "K dnešními dni je v této souvislosti v karanténě přes 100 osob," uvedla dnes odpoledne Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Pokračuje vyhledávání a testování lidí, kteří byli v epidemiologicky významném kontaktu s některým z nemocných. Odkud se onemocnění do Vlčnova rozšířilo, se hygienikům zatím nepodařilo určit. "Zdrojem nákazy mohla být i asymptomatická osoba. Zde jednoznačně nelze zdroj nákazy přesně specifikovat," řekla Ševčíková.

Podle vlčnovského starosty Jiřího Matušíka (nestr. za ODS) obyvatelé nařízení hygieniků dodržují. "Lidé v obci jsou naprosto perfektní. Každý ví, že se tady něco děje a že je třeba se podřídit. Roušky všichni nosí," řekl dnes ČTK starosta. Od neděle je i on v karanténě. Testy prokázaly covid-19 u jeho syna. "Seděl u stolu v restauraci, kde se to zkrátka objevilo. Jak se říká, byl v nesprávný okamžik na nesprávném místě. Nedá se nic dělat. Takže já jsem teď také v karanténě. Zítra (v úterý) jdu na kontrolní stěry," řekl starosta. Průběh nemoci je podle jeho informací u většiny nakažených v obci bezpříznakový, případně velmi mírný.

Podle hejtmana Čunka se minulý týden nakazilo osm lidí z obce v jednom prostoru, každý z nich je ale z jiné rodiny. "Oni i jejich rodiny jsou teď v karanténě. Počítáme, že nakažených bude v součtu nejméně 30 lidí, ale žádná hrůza to není. Jsou to rodinní příslušníci, je to šíření, se kterým počítáme, protože se mezi sebou nedokážou úplně izolovat," řekl ČTK Čunek.

Mimořádná opatření přijali hygienici ve Vlčnově kvůli nárůstu počtu nakažených a k zamezení dalšího šíření onemocnění. Opatření platí v katastru obce do odvolání. Lidé by měli roušky nosit také venku, a to v případě, že nelze dodržet rozestup 1,5 metru. Součástí nařízení je zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Hygienici vyzvali majitele obchodů, zdravotních a sociálních zařízení a dalších přístupných vnitřních prostor, aby je průběžně dezinfikovali.

Podle údajů hygieniků k dnešním 13:00 se ve Zlínském kraji od začátku epidemie nakazilo novým typem koronaviru 439 lidí. Nejvíce případů nákazy zaznamenali doposud na Uherskohradišťsku, a to 183. Na Zlínsku jich evidují 146, na Vsetínsku 67 a na Kroměřížsku 43. Z nemoci covid-19 se v kraji dosud vyléčilo 366 lidí, tři lidé s ní zemřeli. V kraji je tedy nyní nemoc potvrzena u 70 lidí, přičemž 41 z nich je z Uherskohradišťska.

Situace s koronavirem na Kutnohorsku se uklidňuje, za víkend přibyly v souvislosti s církvickým ohniskem dva případy a dnes nikdo. Celkem tak bylo potvrzeno 55 nakažených, z toho sedm lidí je už uzdravených. Pokud příznivý trend vydrží, mohla by se zrušit mimořádná opatření, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Koronavirus se objevil v Církvici počátkem měsíce v pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, pak začali přibývat další. Onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn. Dnes dopoledne měli hygienici hlášeno šest uzdravených a odpoledne již sedm. "Takže aktuálně máme nemocných 48," uvedla mluvčí.

Vzhledem k minimu nových případů lidé na Kutnohorsku od pátku nemusejí nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech a zrušena byla také veškerá omezení počtu účastníků hromadných akcí. Nošení roušek je ale nadále povinné ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. V platnosti zůstává také zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory.

Pokud by příznivý trend pokračoval, mohli by hygienici navrhnout zrušení zbylých opatření, předcházet by tomu muselo jednání se starosty. "Nemůžeme ale ještě říct stoprocentně, že to bude," dodala mluvčí.

Ve středních Čechách byl zvýšený výskyt nemocných zaznamenán také na Mělnicku. Nakažení se objevili v Čečelicích na ubytovně. Podle Šalamunové tam dnes žádný nový nemocný nepřibyl, celkově jich je 15.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín se sníží

23.01.2021 22:02 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Zájem o očkování dle průzkumu roste, chce ho nadpoloviční většina lidí

23.01.2021 19:45 Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu o zdraví…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama