Ve Vlčnově přibylo nakažených, roušky jsou povinné. V Církvici se situace zklidňuje

Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku přibylo lidí, u nichž testy potvrdily nákazu covidem-19. V obci ho má 20 lidí, řekl dnes ČTK zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Je to o 12 lidí více než v neděli ráno, kdy hygienici evidovali ve Vlčnově osm nakažených.

Ilustrační foto

Od soboty musejí lidé v obci s 3000 obyvateli povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejných vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 účastníky, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Lidé, kteří byli v rizikovém kontaktu s některým z nemocných, jsou v karanténě. "K dnešními dni je v této souvislosti v karanténě přes 100 osob," uvedla dnes odpoledne Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Pokračuje vyhledávání a testování lidí, kteří byli v epidemiologicky významném kontaktu s některým z nemocných. Odkud se onemocnění do Vlčnova rozšířilo, se hygienikům zatím nepodařilo určit. "Zdrojem nákazy mohla být i asymptomatická osoba. Zde jednoznačně nelze zdroj nákazy přesně specifikovat," řekla Ševčíková.

Podle vlčnovského starosty Jiřího Matušíka (nestr. za ODS) obyvatelé nařízení hygieniků dodržují. "Lidé v obci jsou naprosto perfektní. Každý ví, že se tady něco děje a že je třeba se podřídit. Roušky všichni nosí," řekl dnes ČTK starosta. Od neděle je i on v karanténě. Testy prokázaly covid-19 u jeho syna. "Seděl u stolu v restauraci, kde se to zkrátka objevilo. Jak se říká, byl v nesprávný okamžik na nesprávném místě. Nedá se nic dělat. Takže já jsem teď také v karanténě. Zítra (v úterý) jdu na kontrolní stěry," řekl starosta. Průběh nemoci je podle jeho informací u většiny nakažených v obci bezpříznakový, případně velmi mírný.

Podle hejtmana Čunka se minulý týden nakazilo osm lidí z obce v jednom prostoru, každý z nich je ale z jiné rodiny. "Oni i jejich rodiny jsou teď v karanténě. Počítáme, že nakažených bude v součtu nejméně 30 lidí, ale žádná hrůza to není. Jsou to rodinní příslušníci, je to šíření, se kterým počítáme, protože se mezi sebou nedokážou úplně izolovat," řekl ČTK Čunek.

Mimořádná opatření přijali hygienici ve Vlčnově kvůli nárůstu počtu nakažených a k zamezení dalšího šíření onemocnění. Opatření platí v katastru obce do odvolání. Lidé by měli roušky nosit také venku, a to v případě, že nelze dodržet rozestup 1,5 metru. Součástí nařízení je zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Hygienici vyzvali majitele obchodů, zdravotních a sociálních zařízení a dalších přístupných vnitřních prostor, aby je průběžně dezinfikovali.

Podle údajů hygieniků k dnešním 13:00 se ve Zlínském kraji od začátku epidemie nakazilo novým typem koronaviru 439 lidí. Nejvíce případů nákazy zaznamenali doposud na Uherskohradišťsku, a to 183. Na Zlínsku jich evidují 146, na Vsetínsku 67 a na Kroměřížsku 43. Z nemoci covid-19 se v kraji dosud vyléčilo 366 lidí, tři lidé s ní zemřeli. V kraji je tedy nyní nemoc potvrzena u 70 lidí, přičemž 41 z nich je z Uherskohradišťska.

Situace s koronavirem na Kutnohorsku se uklidňuje, za víkend přibyly v souvislosti s církvickým ohniskem dva případy a dnes nikdo. Celkem tak bylo potvrzeno 55 nakažených, z toho sedm lidí je už uzdravených. Pokud příznivý trend vydrží, mohla by se zrušit mimořádná opatření, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Koronavirus se objevil v Církvici počátkem měsíce v pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, pak začali přibývat další. Onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn. Dnes dopoledne měli hygienici hlášeno šest uzdravených a odpoledne již sedm. "Takže aktuálně máme nemocných 48," uvedla mluvčí.

Vzhledem k minimu nových případů lidé na Kutnohorsku od pátku nemusejí nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech a zrušena byla také veškerá omezení počtu účastníků hromadných akcí. Nošení roušek je ale nadále povinné ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. V platnosti zůstává také zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory.

Pokud by příznivý trend pokračoval, mohli by hygienici navrhnout zrušení zbylých opatření, předcházet by tomu muselo jednání se starosty. "Nemůžeme ale ještě říct stoprocentně, že to bude," dodala mluvčí.

Ve středních Čechách byl zvýšený výskyt nemocných zaznamenán také na Mělnicku. Nakažení se objevili v Čečelicích na ubytovně. Podle Šalamunové tam dnes žádný nový nemocný nepřibyl, celkově jich je 15.

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 21:52 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

PŘEHLED: Dopravu i dnes komplikuje sníh. Které kraje vyžadují největší…

05.12.2021 12:32 Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné,…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Výhled zátěže v nemocnicích kvůli pandemii do Vánoc není optimistický

05.12.2021 15:40 Výhled zátěže v nemocnicích kvůli pandemii covidu není optimistický, zůstane vysoká do Vánoc. V…

K iniciativě Lékaři pomáhají Česku se už přihlásilo 1303 dobrovolníků

05.12.2021 14:49 Na výzvu iniciativy Lékaři pomáhají Česku se od jejího zveřejnění v úterý 30. listopadu přihlásilo…

Očkování dětí nemá význam, pokud neproočkujeme seniory, tvrdí Prymula

05.12.2021 14:17 Plošné očkování dětí proti nemoci covid-19 nemá zásadní význam, pokud se neproočkuje populace lidí…

Přibylo skoro 11.000 nově nakažených. V nemocnicích je přes 6400 lidí,…

05.12.2021 13:19 Aktualizováno Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Za pátek přibylo více než 17 tisíc nově nakažených koronavirem

04.12.2021 08:20 V pátek přibylo v Česku 17.659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek…

Povinné očkování se bude týkat i mediků a studentů zdravotnických škol

03.12.2021 18:21 Aktualizováno Povinné očkování proti covidu-19 se kromě zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a…

Lékárníci si stěžují na distributora, že jim nedodává léky, i když je má…

03.12.2021 14:13 Česká lékárnická komora si stěžuje na farmaceutickou a distributorskou firmu, podle komory odmítá…

Do O2 areny se očkovací centrum zatím nevrátí

03.12.2021 12:52 Termín na očkování proti covidu-19 má podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) rezervováno 465…

Praha dopisem požádala lékaře, aby pomohli v nemocnicích

03.12.2021 12:36 Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Důvodem je nedostatek…

Odborníci nesouhlasí s povinným očkování pro lidi nad 60 let

03.12.2021 12:19 Aktualizováno Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Související:

Právě se děje

reklama