Změna mapy cestovatele: Při návratu z Kanárských ostrovů bude třeba test či karanténa

Kanárské ostrovy se od pondělí 14. září přiřadí ke zbytku Španělska a Rumunsku na seznamu míst, u kterých je při návratu do České republiky povinné podstoupit test na covid-19 nebo nastoupit do karantény. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ostrovní autonomní oblast má v současnosti výjimku z povinnosti, která platí pro pevninské Španělsko. Ministerstvo také doporučuje zvážit cesty do Francie.

Ministerstvo zdravotnictví při dnešní úpravě tzv. mapy cestovatele vycházelo z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). "S účinností od pondělí 14. září budou ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy vyřazeny Kanárské ostrovy," uvedl úřad.

Bezprostředně po návratu ze Španělska a Rumunska nyní platí povinnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat krajskou hygienickou stanici a bezodkladně se na vlastní náklady podrobit testu na nový typ koronaviru. Výsledek je nutné oznámit hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR.

V mezidobí platí pro navrátivší lidi povinnost nosit ochranu dýchacích cest. Cestovat lze jen do zaměstnání, do práce, školy, kvůli podnikání, k lékaři či kvůli obstarávání základních životních potřeb. Lidé, kteří test neabsolvují, musí strávit dva týdny v karanténě.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová doporučila občanům ČR zvážit cesty do rizikových zemí. "Pokud zahraniční cestu nelze odložit, je dobré se řídit zásadami bezpečného cestování tak, abychom chránili sebe i ostatní," uvedla v tiskové zprávě. Ministerstvo také důrazně doporučuje všem lidem zvážit cestu do Francie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 08:10 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Během týdne má vzniknout analýza k zavedení povinných respirátorů

24.01.2021 22:03 Aktualizováno Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu,…

Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 21:50 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Očkování nejrizikovějších skupin se kvůli nižším dodávkám asi o měsíc…

24.01.2021 15:31 Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama