Změna mapy cestovatele: Při návratu z Kanárských ostrovů bude třeba test či karanténa

Kanárské ostrovy se od pondělí 14. září přiřadí ke zbytku Španělska a Rumunsku na seznamu míst, u kterých je při návratu do České republiky povinné podstoupit test na covid-19 nebo nastoupit do karantény. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ostrovní autonomní oblast má v současnosti výjimku z povinnosti, která platí pro pevninské Španělsko. Ministerstvo také doporučuje zvážit cesty do Francie.

Ministerstvo zdravotnictví při dnešní úpravě tzv. mapy cestovatele vycházelo z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). "S účinností od pondělí 14. září budou ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy vyřazeny Kanárské ostrovy," uvedl úřad.

Bezprostředně po návratu ze Španělska a Rumunska nyní platí povinnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat krajskou hygienickou stanici a bezodkladně se na vlastní náklady podrobit testu na nový typ koronaviru. Výsledek je nutné oznámit hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR.

V mezidobí platí pro navrátivší lidi povinnost nosit ochranu dýchacích cest. Cestovat lze jen do zaměstnání, do práce, školy, kvůli podnikání, k lékaři či kvůli obstarávání základních životních potřeb. Lidé, kteří test neabsolvují, musí strávit dva týdny v karanténě.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová doporučila občanům ČR zvážit cesty do rizikových zemí. "Pokud zahraniční cestu nelze odložit, je dobré se řídit zásadami bezpečného cestování tak, abychom chránili sebe i ostatní," uvedla v tiskové zprávě. Ministerstvo také důrazně doporučuje všem lidem zvážit cestu do Francie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha zčervenala. Nových případů je dnes opět nad 300

18.09.2020 19:12 Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni.…

Rážová nabádá, aby se neposílaly do karantény celé týmy

18.09.2020 18:41 Hlavní hygienička Jarmila Rážová nabádá krajské hygienické stanice, aby v případě ojedinělé nákazy…

V Praze je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních

18.09.2020 16:33 Od dnešních 18:00 platí v Praze kvůli zhoršující se epidemické situaci zákaz návštěv v nemocnicích…

Nemocnice mají zásoby roušek na měsíce, stále jsou dražší

18.09.2020 16:23 Nemocnice mají zásoby roušek a respirátorů na dva až šest měsíců. Každý měsíc jich spotřebují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama