ROZHOVOR | Naší slabinou je závislost na elektřině, člověk musí být připraven na vše, radí expert na přežití

ROZHOVOR - Víte, co byste dělali, kdybyste se ocitli ztraceni daleko od civilizace? Jak byste si obstarali potravu, teplo nebo přístřeší? Expert na přežití v přírodě Amar Ibrahim v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, co je potřeba udělat jako první a čemu se naopak vyhnout.

Padesátiletý Amar Ibrahim se teorii i praxi přežití v extrémních situacích věnuje již 20 let. Nejprve s tím začal jako s koníčkem, před devíti lety se to stalo jeho profesí. Se společností Outdoor Survival předává své získané zkušenosti nejen profesionálům, ale také veřejnosti. Je specialistou na boj o život, ovšem o své znalosti se dělí i s dětmi na základních a středních školách. Má atestaci jako zdravotník v extrémních situacích, kurz CQB (boj na krátkou vzdálenost – pozn. redaktora) a kurz přežití v zahraničí.

Jaké jsou hlavní priority, pokud se ztratíte v lese nebo celkově mimo civilizaci?

Nejdůležitější je voda a hned po ní oheň. Bez vody člověk vydrží tři dny a oheň může využít k převaření vody, pokud nemá jinou možnost, jak ji vyčistit. Navíc mu dá teplo, světlo a pocit bezpečí. K tomu si může na ohni uvařit jídlo, což je taky dobré.

Je něco důležitějšího, než je tohle?

Psychika. Když se člověk nedonutí a nezačne hledat tu vodu a oheň, tak je odsouzený ke skonu. Je potřeba mít to v hlavě srovnaný. Člověk by si měl říct, že generace před námi takhle žily a bez problémů to zvládaly. V nás je to zatlačeno.

Jaké hrozí nebezpečí?

V Evropě moc veliké nebezpečí nehrozí. Nejhorší, co se může stát, je když člověk začne panikařit. Největším nepřítelem člověka v Evropě není zvíře, ale člověk. Jediné nebezpečí hrozí, že člověk prochladne nebo se dostane do nějakého úskalí, kdy bude dehydrovaný.

Jak se pozná dehydratace?

První den začíná člověka bolet hlava. Druhý den se začne lepit kůže k sobě, když ji na noze nebo na ruce zmáčknete. Třetí den už člověk ve své podstatě upadá do kómatu. Bez stravy člověk vydrží. Když má tukové zásoby, tak může vydržet až třicet dní. Záleží to na tom, jak vydává energii. Může například plýtvat při zapálení ohně, pokud nemají zkušenosti.

Jak to funguje ve chvíli, kdy máte skupinu?

Ve skupině je vždycky potřeba, aby se určily role. Někdo se musí ujmout role vůdce, který to povede. Ve chvíli, kdy se skupina začne tříštit a začnou nepokoje, skupina by se raději měla rozdělit. Funguje to lépe, než když jsou mezi lidmi spory.

Co mají dělat ostatní?

Každý se hodí na něco. Někdo je tam jako ten vůdce, tahoun, který pohání ostatní dál, rozděluje zásoby, dodává sílu. Každý by se měl ujmout něčeho, co umí. Pokud je to třeba doktor, bývalý voják, zubař, myslivec… Každý má nějaké zkušenosti a podle toho by se to mělo rozdělit. Někdo se musí starat o oheň, o vodu, další o shánění stravy a podobně...

Pořádáte kurzy, kde se lidé mohou naučit, jak přežít. Zvládne to každý?

Ten náš základní kurz zvládne prakticky každý od 15 do 70 let. Největší problém pro účastníky bývá, že přijdou o svůj komfort. Chybí jim cigareta, chybí telefon. Nemá teplotní komfort nebo chybí pohodlná sedací souprava. Zvládnout by to ale měl každý. Na tom náročnějším kurzu už nemají spacák, což ztěžuje situaci.

Nikdy se nám nestalo, že by to vzdala ženská. Když už se někdo vzdá a nedokončí kurz, je to muž.

Jek je to s přežitím v městské zástavbě? Co je za rizika?

V naší společnosti hrozí takzvaný black-out, odpojení elektřiny na pár dní. Nebo hrozí ekonomický kolaps společnosti. Něco takového se stalo v Argentině rok 2 000, kdy došlo k absolutnímu kolapsu ekonomie. Hrozit můžou i menší konflikty nebo nějaké nepokoje. Nejbližší konflikt – časově i místně – byla Bosna, nebo Sarajevo.

Co by tedy člověk měl dělat? Měl by se nějak připravit?

Člověk by neměl tolik záviset na elektřině. Měl by mít nějaké náhradní zdroje energie, připravit si evakuační vak. Je dobré být připravený. Zásoby by člověk měl mít alespoň na týden-čtrnáct dní. Filtry na vodu z nanovláken, trochu potravin. Je dobré být připravený postarat se sám o sebe.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Amar Ibrahim survival expert Příroda

Aktuálně se děje

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

včera

důchody

Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda

S příchodem nového roku nás čeká řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život většiny obyvatel České republiky. Některé změny budou znamenat vyšší náklady pro občany, jiné přinesou nové možnosti a ulehčení v určitých oblastech. Podívejte se na klíčové novinky, které nás od 1. ledna 2025 čekají.

včera

Ohňostroje

Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost

Němečtí představitelé vyzvali k razantnímu zásahu proti nelegálně dováženým a domácím „ohňostrojovým bombám“ po smrti pěti lidí na Silvestra, kteří zahynuli při výbuchu pyrotechniky. Tyto pyrotechnické výrobky, určené pro osobní použití, jsou často přiváženy z Polska a České republiky a kombinovány s domácími předměty, což vede k mnohem silnějším výbuchům.

včera

Dušan Holý

V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog

Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.

včera

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá

Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.

včera

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.

včera

Policie USA

Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí

V newyorské čtvrti Queens došlo k dramatické střelbě, při níž bylo zraněno deset lidí, kteří čekali před nočním klubem Amazura na začátek soukromé akce. Podle policie čtyři ozbrojení muži zaútočili na skupinu mladých lidí ve věku 16 až 20 let kolem 23:15 místního času.

včera

včera

Donald Trump

Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu

Děsivý útok v New Orleans na Nový rok, při kterém zahynulo 15 lidí a dalších 35 bylo zraněno, otřásl Spojenými státy a přitáhl pozornost celého světa. Tento čin, popisovaný úřady jako teroristický útok, vyvolal ostré reakce jak od současného prezidenta Joea Bidena, tak od nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Helena Zeťová

Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

včera

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

včera

včera

Moldavsko

Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi

Na Nový rok přestal ruský plyn proudit přes Ukrajinu, což Kyjev označil za „historický“ krok. Ukončení tranzitu znamená zastavení toku financí z plynu, které Rusko využívalo k financování své invaze na Ukrajinu. V sousedním Moldavsku tento krok ale vyvolává obavy z energetické krize, zejména v separatistickém regionu Podněstří, které je ekonomicky závislé na ruském plynu. Uvedl to server BBC.

včera

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

včera

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.

včera

1. ledna 2025 21:56

Luděk Mikloško

Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá

Bývalý fotbalový reprezentační brankář Luděk Mikloško, který na klubové úrovni mimo jiné oblékal i dres anglického West Hamu a v současnosti pracuje pro Baník Ostrava jako sportovní ředitel, oznámil klubovému webu Kladivářů má rakovinou. Zároveň však prozradil, že nehodlá podstupovat klasickou chemoterapii, přičemž to odůvodnil tím, že chce žít normální život. 

1. ledna 2025 21:54

Nikola Ogrodníková

Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě

Bronzová medailistka z Letních olympijských her v Paříži 2024 oštěpařka Nikola Ogrodníková oznámila přerušení kariéry. Důvodem je radostná zpráva, že se svým partnerem hokejistou Petrem Vránou čekají svého prvního potomka. Pár už vychovává syna Lea z Vránova předešlého manželství. 

1. ledna 2025 21:52

Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma

Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy