Praha - Češi mají stabilně nejlepší vztah ke Slovensku. Na druhém místě je Rakousko. Veřejnost výraznou většinou hodnotí pozitivně také Holandsko, Chorvatsko, Francii, Itálii, Švédsko a Dánsko. Nejhůře hodnocenými zeměmi jsou stále Turecko, Čína, Ukrajina, Rusko a Srbsko. Ukázal to průzkum agentury STEM.
V průzkumu lidé známkovali svůj vztah k určité zemi jako ve škole. Podíl jedniček a dvojek byl v případě Slovenska 89 procent, u Rakouska 78 procent a u Nizozemska 74 procent. Alespoň 70 procent získaly ještě Chorvatsko, Francie, Itálie, Švédsko a Dánsko.
"V souvislosti s migrantskou krizí jsme v roce 2015 konstatovali významné snížení podílu příznivých známek u některých západoevropských zemí v porovnání s předchozími průzkumy. Ještě v roce 2016 dále oslabovalo pozitivní hodnocení u Německa a Francie," uvedla agentura.
Zatímco minulý rok bylo Německo na 47 procentech kladných hodnocení, nyní je to 59 procent. Spojené státy si polepšily z loňských 42 na 50 procent a Francie ze 69 na 72 procent. Posílily také pozitivní vztahy ke zbývajícím zemím V4, tedy Maďarsku a Polsku.
"Jedinou zemí v průzkumu, u které je podíl pozitivních známek mírně nižší než v roce 2016, je Velká Británie, v čemž se jistě promítají výsledky brexitu," uvedl STEM. Kladný vztah k Velké Británii klesl z loňských 72 na 69 procent. "Přesto nemůžeme říci, že by tento vývoj znamenal dramatickou změnu postoje české veřejnosti k této zemi," dodali autoři průzkumu.
Nejhůře Češi vnímají Turecko, které získalo 16 procent kladných hodnocení, 48 procent záporných a 36 procent lidí mu dalo neutrální trojku. Čínu vnímá negativně 37 procent dotázaných, kladně 26 procent. Ukrajina má podíl záporných hodnocení 36 procent, kladných 27 procent.
Poslední zemí, u které podíl záporných hodnocení převažuje nad kladným, je Rusko. Příznivý vztah k němu má 30 procent Čechů, záporný 36 procent.
Související
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
průzkumy , češi , Slovensko , Německo , Velká Británie , Nizozemí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
před 1 hodinou
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
před 2 hodinami
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
před 3 hodinami
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
před 3 hodinami
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
před 4 hodinami
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
před 5 hodinami
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
před 6 hodinami
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
před 6 hodinami
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
před 7 hodinami
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
před 8 hodinami
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
před 8 hodinami
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
před 9 hodinami
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
před 10 hodinami
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
před 10 hodinami
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
před 10 hodinami
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
před 11 hodinami
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
před 12 hodinami
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
před 13 hodinami
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
před 13 hodinami
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
Po měsících maratónských jednání vyjádřili zástupci palestinského hnutí Hamás poprvé souhlas s rámcem rozsáhlého plánu na odzbrojení v Pásmu Gazy, který vznikl pod záštitou Spojenými státy podporované Rady míru. Tento krok představuje zásadní posun v dosavadním diplomatickém úsilí o urovnání konfliktu na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák