70 let od číhošťského zázraku. Jednalo se o provokaci StB?

V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé při dnešní mši připomněli události před 70 lety, kdy se v tamním kostele o třetí adventní neděli během kázání faráře Josefa Toufara údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Vládnoucí komunistická moc využila případ k útoku proti církvi, Toufar zemřel na následky mučení 25. února 1950. Další akce připomenou jeho zatčení, týrání i smrt.

Mše začala hodinu před polednem. Kostelík Nanebevzetí Panny Marie byl zaplněný do posledního místa, včetně kůru, někteří lidé se dovnitř ani nedostali. Teolog a pedagog Marek Vácha v promluvě připomněl to, že okolnosti pohybu kříže jsou nejasné dodnes. Podle výzkumů ho věřící nezinscenovali, zřejmě nešlo ani o provokaci StB. Ještě absurdnější se podle Váchy zdá hypotéza, že by kříž nainstaloval sám Toufar.

"Zůstává tak veliká záhada: nikdo zvenku to nebyl a nebyl to nikdo zevnitř. ... To jediné, co víme s jistotou je, že na konci příběhu máme k smrti zmučeného, zavražděného kněze," uvedl.

Besedy v hostinci naproti číhošťskému kostelu, která byla po mši, se zúčastnil také publicista Miloš Doležal, který zmapoval číhošťské události i Toufarův život. Ocenil to, že do Číhoště jezdí i mladí lidé a rodiny. "Josef Toufar přitahoval pozornost a úctu od 60. let a ta úcta roste nesmírnou silou. Dojímá mě to a zasahuje silně," řekl ČTK.

Další vzpomínkové akce budou probíhat až do únorového výročí Toufarovy smrti. "Vstoupili jsme teď a tady do 70. výročí, které si budeme připomínat mnoha způsoby," řekl věřícím duchovní Tomáš Petráček, který je pověřený kauzou Toufarova blahořečení.

Ve Valdicích si uvěznění číhošťského faráře připomenou 28. ledna, vyšetřovatelé se Toufara v tamní věznici snažili mučením donutit k přiznání, že pohyb kříže zinscenoval. Na 21. a 22. února připravili želivští premonstráti program s přednáškami, koncerty a mší za oběti totalitních režimů, 24. února se připojí Knihovna Václava Havla v Praze. U někdejšího Borůvkova sanatoria v pražské Legerově ulici se podle Petráčka uskuteční 25. února umělecká intervence Otakara Duška. Ve stejný den roku 1950 tam ztýraný sedmačtyřicetiletý Toufar zemřel na následky prasklého žaludečního vředu. 

V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k Toufarově blahořečení. Zatím podle Petráčka probíhá diecézní fáze procesu se shromažďováním podkladů a výslechy svědků. Tato fáze podle jeho předpokladu ještě potrvá roky. V případě kladného výsledku budou podklady předané do Říma.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Komentář

Toufar se Zajícem se postavili komunistické zvůli, vydechli na výročí bolševického puče. Jejich hrdinství přebijí vše zlé

Jejich hrdinství přebijí dnešní tragické datum 25. února 1948, kdy komunisté po puči převzali moc nad zemí a během totality bolševická vláda tento den oslavovala jako Vítězný únor či Vítězství pracujícího lidu. Přesto je zrůdné výročí, při němž národ přišel o svobodu a demokracii, spojené s osobnostmi, které našly odvahu vzepřít se rudé zvůli. Nesmíme dnes zapomenout na umučeného kněze Josefa Toufara a studenta Jana Zajíce, který se upálil proti letargii společnosti v nastupující normalizace stejně jako Jan Palach. Oba vydechli ve stejný den, i když mezi jejich odchodem je rozdíl devatenácti let. Toufar skonal v roce 1950, Zajíc zemřel roku 1969. Díky nim může být 25. únor připomínkou statečnosti těch, kteří dokázali vzdorovat režimu prohlášenému zákonem z roku 1993 za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Oba si rozhodně zaslouží větší pozornost než bolševický převrat. Dovedli se zlu postavit.
Tomáš Czernin

Politici TOP 09 uctili oběti komunistického režimu, vzpomínalo se i na faráře Toufara

Před komunistickou ideologií a působením komunistů v dnešní politice varovala předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při uctění památky obětí komunismu politiky TOP 09. Pietní akt se dnes konal u pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě při příležitosti 72. výročí únorového komunistického převratu, po němž se země na více než 40 let stala totalitním režimem s vládou jediné strany.

Více souvisejících

Josef Toufar (kněz) Číhošť Kraj Vysočina StB

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

MAAE se obává, že Izrael zaútočí na jaderná zařízení v Íránu

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v pondělí vyjádřil znepokojení nad možným útokem Izraele na jaderná zařízení v Íránu. Vyzval k mimořádné zdrženlivosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy