České Budějovice - Crohnova choroba a jiná zánětlivá onemocnění střev by se v budoucnu mohla léčit pomocí vybraných prvoků nebo červů. Tomuto unikátnímu výzkumu se věnují vědci z českobudějovického Parazitologického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity. ČTK to sdělil ředitel Parazitologického ústavu Julius Lukeš.
Podle něho jde o organismy, které žijí vesměs v souladu s lidským tělem, a při tomto způsobu léčby tudíž nehrozí žádné škodlivé efekty. "Ještě před 30 až 50 lety měl prakticky každý Čech či Češka tyto organismy alespoň část svého života v těle. V rámci boje proti parazitům byli úspěšně odstraněni a jsou teď u nás nalézáni pouze vzácně," uvedl Lukeš.
Někteří vědci a zejména lékaři podle něj stále považují všechny lidské prvoky a červy za škodlivé parazity, proti nimž je třeba bojovat. Lukeš se domnívá, že tento pohled je ve světle posledních výzkumů překonaný. "Na boj proti parazitům se snadněji získávají peníze než na studium organismů, které lidskému tělu neškodí. Kdyby to nenazývali parazitem, tak by to nebyl škůdce, a proč investovat do něčeho, co tělu neškodí?" řekl Lukeš.
Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev s velkým nárůstem případů v posledních letech. Někteří vědci se domnívají, že je to právě důsledek absence střevních organismů, které v minulosti lidé běžně v těle měli.
Existují rizikové stavy a vlivy, které může pacient sám aktivně ovlivnit, aby zlepšil prognózu své nemoci a umocnil pozitivní výsledky léčby. K prokázaným rizikovým faktorům patří:
Strava s nadbytkem rafinovaných cukrů a nedostatkem tzv. rozpustné vlákniny, tedy vlákniny, která neobsahuje hrubé, nestravitelné zbytky (slupky, zrna). Takováto strava totiž zhoršuje složení mikrobiálního osídlení trávicího traktu a tím působí nepříznivě na zánětlivé střevní onemocnění.
Kouření - nekouřit má podobně pozitivní vliv na průběh CN jako užívání aminosalicylátů. Zajímavé je, že podobný negativní vliv nebyl prokázán při UC. Kouření, ale také pasivní kuřáctví, mají o 60% vyšší riziko zhoršení průběhu Crohnovy nemoci.
Hormonální antikoncepce – zejména v kombinaci s kouřením vykazuje negativní vliv na průběh především CN a její léčebné výsledky. Riziko zhoršení idiopatických střevních zánětů je u žen užívajících hormonální antikoncepci 1,9 krát větší. Některé studie prokázaly, při souběhu vzniku střevního zánětu a nasazení hormonální antikoncepce, dokonce čtyřnásobný vzestup rizika.
Nesteroidní antirevmatika – léky typu Brufen, Diclofenak, Acylpyrin, Nurofen aj. mohou způsobit akutní zhoršení idiopatických střevních zánětů až ve 30 % případů. Je v této souvislosti třeba varovat před jakýmikoli antirevmatiky, tedy i moderní skupinou označovanou jako COX-2 inhibitory („koxiby"), neboť i tyto léky mohou na střevní zánět působit negativně.
Antibiotika – narušují střevní mikrofloru a tím mohou odstartovat zhoršení střevního zánětu. Při používání antibiotik se doporučuje vysoká opatrnost. Jsou ovšem antibiotika (rifaximin, nitroimidazoly, chinolony), které mají naopak na CN a UC pozitivní vliv a jsou využívány v léčebné klinické praxi. Je důležité, aby lékař nasazující antibiotika byl informován o přítomnosti idiopatického střevního zánětu, píše server crohnovanemoc.cz.
Zvýšená psychická, ale i fyzická zátěž se mohou stát spouštěcím faktorem zhoršení.
Infekční nemoci a to nejen trávicího traktu jsou až v třetině případů příčinou akutního vzplanutí idiopatických střevních zánětů.
Související

Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?

Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán
před 1 hodinou

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
před 2 hodinami

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
před 3 hodinami

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
před 4 hodinami

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
před 5 hodinami

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 7 hodinami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 8 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 9 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 10 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 10 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 11 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 12 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 12 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 13 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 14 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 15 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 16 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera
IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu.
Zdroj: Jan Hrabě