Advokát Tomáš Sokol nemůže obhajovat mladíky v případu vraždy, potvrdil soud

Advokát Tomáš Sokol s konečnou platností nemůže zastupovat ani jednoho z mladíků viněných kvůli vraždě partnerského páru z Prahy 6, jejichž těla byla loni nalezena po měsících pátrání ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce. Potvrdil to odvolací pražský vrchní soud, podle kterého si zájmy obou obžalovaných navzájem odporují. ČTK to sdělila mluvčí Městského soudu v Praze, u něhož se hlavní líčení v případu koná.

Advokát Tomáš Sokol
doporučujeme

Z vraždy muže a ženy je obžalován čtyřiadvacetiletý Tomáš Fiala. Podle státního zástupce je zabil, aby zakryl podvod, kterým od nich chtěl získat historickou vilu v Praze Bubenči za několik desítek milionů korun. Mladíkovi za to hrozí až dvacetileté vězení či výjimečný trest. Jeho spoluobžalovaný Jiří Nehyba, který údajně s podvodem pomáhal, může v případě odsouzení skončit ve vězení až na deset let.

Fiala obžalobu odmítl. Dvaasedmdesátiletou ženu podle jeho výpovědi před soudem zabil její o 15 let mladší partner. Mladík následně v sebeobraně usmrtil jeho. Pětadvacetiletý Nehyba pak uvedl, že spolu s Fialou nechtěl připravit partnerský pár o vilu, chtěl ji koupit.

Při minulém jednání v případu rozhodl předseda trestního senátu, že Sokol nemůže u hlavního líčení mladíky obhajovat. Shodně jako později odvolací soud uvedl, že advokát nemůže vykonávat obhajobu dvou obžalovaných, jejichž zájmy si v trestním řízení odporují. Sokol si však proti rozhodnutí podal stížnost. Navrhl, aby odvolací senát usnesení zrušil, protože je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Vrchní soud mu nevyhověl. Podle něj je v zájmu obžalovaných, aby právní zástupce při obhajobě jednoho nemohl použít důvěrné informace získané od druhého. "To, že si zájmy obou těchto konkrétních obžalovaným odporují, případně mohou odporovat, je v této trestní věci naprosto evidentní jak z charakteru trestné činnosti, tak ze způsobu jejich obhajoby," ocitovala Puci z odůvodnění rozhodnutí.

Odvolací soud podle ní také uvedl, že by společný obhájce mohl "sjednocovat" výpovědi obou mladíků tak, aby působily věrohodněji. Fiala se o ovlivnění Nehybovy výpovědi podle soudu již pokusil prostřednictvím motáku.

Fiala s Nehybou se podle státního zastupitelství v roce 2019 společně pokusili podvodem získat nemovitost v Praze 6, která patřila později zavražděné ženě. Mladíci převedli vilu na společnost, která patřila jednomu z nich. Fiala si pak podle žalobců na počátku června loňského roku smluvil s partnerským párem schůzku, po které muže a ženu odvezl do rekreačního objektu nedaleko nádrže Švihov. Tam je oba zavraždil a jejich ostatky hodil z mostu do vody.

Dvaasedmdesátiletá žena a sedmapadesátiletý muž byli pohřešováni od 6. června. Rodina páru se v létě obrátila na policii poté, co se jim dvojice dlouho neozývala. Těla zavražděných nalezli policisté v nádrži Švihov loni v říjnu. Ležela ve vodě už čtyři až pět měsíců a byla zatížena závažím. Vůz dvojice se našel v Maďarsku v opuštěném průmyslovém centru ve městě Ostřihom.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi loni nakoupili více ovoce, předloni vyhrála zelenina

17.01.2021 09:08 Češi loni ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce…

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 08:30 Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama