Advokát Tomáš Sokol nemůže obhajovat mladíky v případu vraždy, potvrdil soud

Advokát Tomáš Sokol s konečnou platností nemůže zastupovat ani jednoho z mladíků viněných kvůli vraždě partnerského páru z Prahy 6, jejichž těla byla loni nalezena po měsících pátrání ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce. Potvrdil to odvolací pražský vrchní soud, podle kterého si zájmy obou obžalovaných navzájem odporují. ČTK to sdělila mluvčí Městského soudu v Praze, u něhož se hlavní líčení v případu koná.

Advokát Tomáš Sokol

Z vraždy muže a ženy je obžalován čtyřiadvacetiletý Tomáš Fiala. Podle státního zástupce je zabil, aby zakryl podvod, kterým od nich chtěl získat historickou vilu v Praze Bubenči za několik desítek milionů korun. Mladíkovi za to hrozí až dvacetileté vězení či výjimečný trest. Jeho spoluobžalovaný Jiří Nehyba, který údajně s podvodem pomáhal, může v případě odsouzení skončit ve vězení až na deset let.

Fiala obžalobu odmítl. Dvaasedmdesátiletou ženu podle jeho výpovědi před soudem zabil její o 15 let mladší partner. Mladík následně v sebeobraně usmrtil jeho. Pětadvacetiletý Nehyba pak uvedl, že spolu s Fialou nechtěl připravit partnerský pár o vilu, chtěl ji koupit.

Při minulém jednání v případu rozhodl předseda trestního senátu, že Sokol nemůže u hlavního líčení mladíky obhajovat. Shodně jako později odvolací soud uvedl, že advokát nemůže vykonávat obhajobu dvou obžalovaných, jejichž zájmy si v trestním řízení odporují. Sokol si však proti rozhodnutí podal stížnost. Navrhl, aby odvolací senát usnesení zrušil, protože je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Vrchní soud mu nevyhověl. Podle něj je v zájmu obžalovaných, aby právní zástupce při obhajobě jednoho nemohl použít důvěrné informace získané od druhého. "To, že si zájmy obou těchto konkrétních obžalovaným odporují, případně mohou odporovat, je v této trestní věci naprosto evidentní jak z charakteru trestné činnosti, tak ze způsobu jejich obhajoby," ocitovala Puci z odůvodnění rozhodnutí.

Odvolací soud podle ní také uvedl, že by společný obhájce mohl "sjednocovat" výpovědi obou mladíků tak, aby působily věrohodněji. Fiala se o ovlivnění Nehybovy výpovědi podle soudu již pokusil prostřednictvím motáku.

Fiala s Nehybou se podle státního zastupitelství v roce 2019 společně pokusili podvodem získat nemovitost v Praze 6, která patřila později zavražděné ženě. Mladíci převedli vilu na společnost, která patřila jednomu z nich. Fiala si pak podle žalobců na počátku června loňského roku smluvil s partnerským párem schůzku, po které muže a ženu odvezl do rekreačního objektu nedaleko nádrže Švihov. Tam je oba zavraždil a jejich ostatky hodil z mostu do vody.

Dvaasedmdesátiletá žena a sedmapadesátiletý muž byli pohřešováni od 6. června. Rodina páru se v létě obrátila na policii poté, co se jim dvojice dlouho neozývala. Těla zavražděných nalezli policisté v nádrži Švihov loni v říjnu. Ležela ve vodě už čtyři až pět měsíců a byla zatížena závažím. Vůz dvojice se našel v Maďarsku v opuštěném průmyslovém centru ve městě Ostřihom.

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Související:

Právě se děje

reklama