Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z Dukovan vzájemný obchod

Analytici se neshodují, jak ovlivní vyřazení Číny z plánovaného tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany vzájemný obchod obou zemí. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing tento týden na dotaz ruské agentury TASS uvedla, že Praha by se podle Pekingu v otázce Dukovan měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Jaderná elektrárna Dukovany

Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň míní, že na běžný čínský obchod s ČR nebude mít nepozvání Číny do tendru zásadní vliv. "Dokonce se může stát, že tento postup může lehce prospět investicím od nestátních čínských firem. Zahraniční investoři se totiž dlouhodobě potýkají s tím, že český stát neplní své sliby, a politiku mění až retroaktivně. Tady český stát postupuje mnohem standardněji – svou politiku někoho z investičního programu vyloučit oznamuje tentokráte již dopředu, ne až zpětně. To je vítané znamení pro investory nejen čínské, ale i nečínské," uvedl.

Jiný pohled má hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Do budoucna lze očekávat reciproční opatření, která poškodí české firmy v Číně. Je tedy zřejmé, že vyhrocování česko-čínských vztahů má negativní vliv na náš byznys," řekl ČTK. "Velký úspěch škodovek na čínském trhu se stává minulostí, problémy hlásí i Home Credit. Do České republiky pak téměř přestali jezdit čínští turisté a ochlazování vztahů je zřejmé i na rétorické úrovni čínských představitelů. Těm se nelíbí hlavně postoj některých vysokých představitelů naší země vůči Tchaj-wanu," uvedl Křeček.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk sdělil, že zatím je možné o dopadech nepozvání Číny do dukovanského tendru pouze spekulovat. "Ale jak minulost ukázala, dá se předpokládat, že tento postoj nenechá čínská strana bez odezvy," uvedl Daněk. Podle Bartoně je nicméně Čína ve své obchodní diplomacii citlivá spíš na zmínky o lidských právech než jaderných reaktorech. "Už z toho, že se ministerstvo zahraničí politicky řízené ekonomiky dovolává volného trhu, je nabíledni, že jde čistě o formální, povinnou reakci. Závažnou zprávou by spíše bylo, kdyby Čína takto na podepsání zákona o jejím vyloučení nereagovala," dodal Bartoň.

Odborný web BusinessInfo.cz s odkazem na data Českého statistického úřadu uvádí, že Čína je pro ČR druhým největším obchodním partnerem, druhým největším dovozcem a 17. největším exportním trhem. V roce 2020 dosáhl vývoz z České republiky do Číny 61,7 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 8,9 procenta. Čínský dovoz do ČR v roce 2020 činil 715,9 miliardy Kč a meziročně se zvýšil o deset procent. "Faktem je, že velká část českého zboží se do Číny dostává přes další země formou reexportů, stejně tak se čínské zboží do ČR reexportuje přes asi 75 zemí," dodává web.

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Pelta zopakoval, že nesouhlasí s obžalobou v kauze sportovních dotací

14.10.2021 17:00 Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta dnes u soudu v případu údajných…

Češi si připlatí. Svaz řekl, o kolik zdraží pečivo

14.10.2021 16:53 Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli…

Čeští elfové zpřístupnili databázi dezinformačních řetězových mailů

14.10.2021 08:47 Česká veřejnost má nyní k dispozici vyjímečný nástroj, jak si ověřit a odhlait masové šíření…

Design pomůže s problémem dezinformací. Zvol si info a mladí designéři…

13.10.2021 15:52 Organizace Zvol si info, která dlouhodobě zvyšuje mediální gramotnost na českých školách, se v…

Zákazníkům Bohemia Energy nehrozí, že nenajdou dodavatele

13.10.2021 13:20 Nehrozí, že současní zákazníci Bohemia Energy nenajdou nového dodavatele energií. Mají na to půl…

Odvolací soud potvrdil osvobození Parkanové a Staňka v kauze letounů CASA

13.10.2021 12:50 Aktualizováno Osvobození bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a jejího někdejšího…

Plynárenský svaz mírní paniku. Lidé mají na změnu dodavatele dost času

13.10.2021 12:45 Institut dodavatele poslední instance nebyl v takovém rozsahu, jako bude nyní po krachu Bohemia…

Související:

Právě se děje

reklama