Benešová a Stříž proberou úpravy zákona o státním zastupitelství

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž na čtvrtečním jednání požádá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), aby z vlády stáhla kritizovaný návrh zákona o státním zastupitelství. Stříž v rozhovoru pro Deník N řekl, že chce jednat o přepracování materiálu. Podle Benešové vláda v tomto volebním období návrh stejně neprojedná, k jednání je připravená, píše server Deníku N.

Marie Benešová

S Benešovou, případně po volbách s jejím nástupcem, chce Stříž jednat o podobě zákona a o jeho průchodnosti ve Sněmovně. "Chci dosáhnout buď přijetí nového zákona o státním zastupitelství, nebo alespoň novely stávajícího zákona přinejmenším ve směrech, které se týkají postavení vedoucích státních zástupců. Aby můj nástupce nebyl ve stejné situaci, kdy může každý den očekávat své odvolání, a to i bez udání důvodů," uvedl Stříž.

Nejvyšší státní zástupce chce znát představu jiných státních zástupců o zákoně, hodlá o něm mluvit i s poslanci nebo nevládními organizacemi, uvedl. Podle ministerstva spravedlnosti návrh stanovuje transparentní způsob výběru vedoucích státních zástupců, funkční období nejvyššího státního zástupce či zákonné důvody jeho odvolání. Podobu ministerské novely ale kritizovali Střížův předchůdce ve funkci Pavel Zeman, Unie státních zástupců, některé opoziční strany či platforma Rekonstrukce státu a organizace Transparency International.

V připomínkovém řízení se například objevovaly argumenty, že novela dává přílišnou moc do rukou ministra spravedlnosti při volbě členů výběrové komise vedoucích žalobců. Benešová po vlně odporu loni na jaře oznámila, že už návrh nebude dál aktivně prosazovat. "Zákon je potřeba. Zítra (ve čtvrtek) uvidím, s jakou představou pan nejvyšší státní zástupce přijede. Zatím se nemám k čemu vyjadřovat, když nic v ruce nemám. Přednostně to ovšem projednáme," uvedla ministryně.

Stříž řekl, že možnosti podoby zákona jsou široké. "Od té maximalistické, která by počítala se změnou ústavy, kdy by veřejná žaloba byla vyjmuta z moci výkonné a zařazena do samostatné hlavy. Až po minimalistickou variantu, což je podoba stávajícího zákona, kde by se pouze novelizovala nějaká část. Tam osobně kladu důraz na postavení vedoucích státních zástupců - výběr, délku mandátu a setrvání ve funkci," uvedl.

Podle Stříže by měla být zavedena na posty vedoucích státních zástupců výběrová řízení a také stanovena jasná procedura jejich odvolání. Nejvyšší státní zástupce by se měl vybírat z pracovníků Nejvyššího státního zastupitelství nebo vrchních státních zastupitelství, řekl. "Chci ale, aby nejvyšší žalobce měl jasně dáno, za jakých podmínek může být odvolán - buď pouze kárným řízením, nebo za jiných podmínek přesně stanovených, třeba ze zdravotních důvodů," dodal.

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Související:

Právě se děje