Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

Benešová zastávala post ministryně spravedlnosti ve dvou různých vládách: v roce 2013 v úřednické vládě Jiřího Rusnoka a v letech 2019–2021 ve vládě Andreje Babiše jako nestranička za hnutí ANO.

Marie Benešová, narozená 17. dubna 1948, byla absolventkou právnické fakulty Univerzity Karlovy. Kariéru začínala jako okresní prokurátorka v Kladně, kde působila dvacet let, než se začátkem 90. let přesunula na Generální prokuraturu ČR (později Vrchní státní zastupitelství). Významným krokem v její kariéře bylo jmenování do čela Nejvyššího státního zastupitelství, kam ji koncem 90. let přivedl tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl.

V roce 2005 však byla Benešová z funkce odvolána, což podle tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce bylo způsobeno její blízkostí k ČSSD. Němec uvedl, že Benešová více než nezávislou žalobkyni připomínala politickou představitelku. V roce 2007 Benešová označila Němce a další osoby za součást takzvané „justiční mafie“. Následovala žaloba na ochranu osobnosti, která vyústila v roce 2011 verdiktem, že se Benešová musí omluvit. Nejvyšší soud v roce 2013 nařídil nové projednání, a případ skončil smírem v roce 2015.

Politická kariéra Benešové byla úzce spjatá s ČSSD. Poté, co se stala ministryní v Rusnokově vládě, čelila tlaku ze strany Bohuslava Sobotky, tehdejšího předsedy ČSSD, aby opustila stranu. To však Benešová odmítla a po volbách 2013 se za ČSSD dostala do Poslanecké sněmovny. V roce 2017 se rozhodla z politiky odejít kvůli vnitřním poměrům v ČSSD, kde podle ní došlo k vymýcení opozičních hlasů.

Benešová byla známá svou blízkostí k Miloši Zemanovi, kterého podpořila při prezidentské volbě v roce 2013, navzdory vlastnímu kandidátovi ČSSD. Po Zemanově zvolení se stala jeho poradkyní pro justici, a v roce 2019 byla prezidentem jmenována ministryní spravedlnosti ve vládě Andreje Babiše. Tato změna na postu ministra spravedlnosti vzbudila vlnu kritiky, neboť přišla krátce poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu obžaloby v kauze Čapí hnízdo, v níž byl jedním z obžalovaných i tehdejší premiér Babiš.

Související

Více souvisejících

Marie Benešová

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

před 2 hodinami

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 8 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 9 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval

Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) právě dokončila jednu z posledních klimatických směrnic Bidenovy administrativy, která se zaměřuje na omezení úniků metanu – silného skleníkového plynu s výrazným vlivem na změny klimatu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy