Čachry v ROP Střední Morava: Padly přísnější tresty, část kauzy se vrací na kraj

Olomoucký vrchní soud dnes zpřísnil tresty někdejšímu vedoucímu odboru kontroly a plateb Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP) Karlu Holoubkovi a podnikateli Jaroslavu Šestákovi v kauze nelegálního čerpání evropských dotací. K peněžitým trestům jim uložil podmíněné tresty ve výši dvou let a deseti měsíců. Zbytek kauzy týkající se možného korupčního jednání, v níž jsou obžalováni další dva úředníci a podnikatelé, vrátil na návrh žalobce zpět krajskému soudu. V případu je obžalováno dohromady šest lidí a čtyři firmy.

Holoubek kromě podmíněného trestu musí zaplatit podle rozsudku vrchního soudu pokutu 100.000 korun, stejně jako podnikatel Šesták. Podle soudu se oba dopustili trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie. Podle rozsudku v roce 2012 a 2013 manipulovali s monitorovací zprávou týkající se Hotelu Morava v Otrokovicích, ve které zkreslili údaje o obsazenosti zařízení. Ubytovací zařízení získalo z ROP dotaci 5,8 milionu korun.

"Nemůže obstát obhajoba obžalovaného Holoubka, že nevěděl, že údaje zasílané Šestákem jsou nepravdivé, neměl by důvod reagovat tak, jak reagoval, tedy že upravoval různé údaje. Obhajoba, že šlo jen o chyby v metodice v konfrontaci s e-mailovou korespondencí obstát nemůže," uvedl předseda senátu Milan Kaderka.

Trest jim vrchní soud zvýšil, a to kvůli zpřísnění kvalifikace navrhované státní zástupkyní. Šesták se podle ní dopustil trestného činu formou pomoci. Oběma hrozilo dva až osm let vězení. "Soud dospěl k názoru, že dostačují tresty výchovné," doplnil předseda senátu. Peněžitý trest dostali oba muži s ohledem na to, že jejich motivací bylo získat majetkový prospěch, tedy na základě vědomě upravených údajů získat evropské peníze.

V kauze nelegálního čerpání evropských dotací čelí obžalobě kromě Holoubka také dva další někdejší pracovníci ROP Střední Morava, Antonín Hajdušek a Hana Strnadelová, a tři jednatelé ubytovacích firem, kteří o dotace žádali.

Podle spisu využíval Holoubek s kolegy znalostí a informací nabytých při práci a v rozporu s pravidly EU pomáhal za peníze získat a vyčerpat žadatelům dotace na stavbu ubytovacích zařízení ve Zlínském kraji. Obžalovaní tvrdí že se trestného činu nedopustili, podle nich mohlo jít o pochybení vůči etickému kodexu zaměstnavatele. Několikatisícové částky, jež přijali od žadatelů o dotace za pomoc s administrací, vnímali jako kompenzaci za čas strávený vyřizováním dokumentů. Odmítli, že by šlo o úplatek.

Krajský soud je zprostil obžaloby s tím, že nejde o trestný čin. Vrchní soud však tuto část případu vrátil, je potřeba znovu zvážit, zda nešlo o korupční jednání, tedy o podplácení a přijetí úplatku. "Je třeba, aby na jednání Holoubka, Hajduška a Strnadové bylo nahlíženo jako na obstarání věcí obecného zájmu," doplnil soudce Kaderka s ohledem na to, že úředníci měli dohlížet na zákonné a správné distribuování peněz z EU.

Obžaloba byla v kauze podána také v souvislosti s údajně nelegálním čerpáním dotací na přestavbu měšťanského domu na hotel v Kroměříži. Podle krajského soudu se tento trestný čin neprokázal. S tím se dnes ztotožnil také vrchní soud, když v tomto případě odvolání žalobkyně zamítl.

Související

Vratislav Mynář

Kancléř Mynář v dalším maléru. Úřad chce zpět dotaci na zasněžování sjezdovky

Firma, kterou spoluvlastnil kancléř prezidenta Vratislav Mynář, nejpravděpodobněji bude muset vrátit dotaci 1,4 milionu korun. Peníze firma získala na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě na Hodonínsku, sněžná děla ale už pět let rezavějí v nefunkčním areálu. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zahájil řízení o vrácení peněz.

Více souvisejících

ROP Střední Morava soudy olomouc

Aktuálně se děje

před 9 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 39 minutami

před 39 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy