Čeho se Češi bojí nejvíc? Došlo k výrazným změnám, odhalil průzkum

Více než polovina Čechů má z něčeho obavy. Lidé se nejčastěji bojí migrace, vlastního zdraví a zhoršování životního prostředí. Pocit bezpečí v ČR a v místě svého bydliště má téměř 90 procent dotázaných, což je stejný výsledek jako v předchozích dvou letech. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nějaké obavy má 54 procent Čechů. V porovnání s loňským rokem se tento podíl výrazně nezměnil. Je druhý nejnižší od roku 2002, kdy byla tato otázka položena poprvé.

Z čeho mají lidé obavy? Oproti roku 2018 došlo k výraznému poklesu obav o zdraví (o 9 procentních bodů na úroveň roku 2016) a nárůstu obav o zhoršování životního prostředí (o 8 procentních bodů). Více v tiskové zprávě: https://t.co/4BqhgUSvot pic.twitter.com/vfu1KieSH1

— CVVM (@CVVMcz) December 23, 2019

"Aktuální hodnota je o 14 procentních bodů nižší než byla v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize a kdy byla výrazně horší ekonomická situace," uvedli statistici. Obavy mají častěji ženy, více se obávají také starší lidé.

Migrace se v současné době obává 21 procent lidí. Je to stejný podíl jako loni, v roce 2016 to bylo 31 procent. Výrazně klesly obavy o vlastní zdraví. Přiznává je 19 procent lidí, což je o devět procentních bodů méně než loni. Naopak přibývá lidí, kteří se obávají zhoršování životního prostředí. Nyní je to 19 procent, loni 11 procent a v roce 2016 pouhá dvě procenta. Na dalších místech jsou válka, obavy o rodinu, terorismus, životní úroveň a nezaměstnanost.

Většina lidí se cítí v České republice bezpečně. "Během sedmnácti let, kdy je pocit bezpečí v České republice sledován, počet lidí, kteří se cítí rozhodně, nebo spíše bezpečně, vzrostl téměř na dvojnásobek (ze 45 procent na 87 procent)," uvedlo CVVM.

Od roku 2002 do roku 2012 se pocit bezpečí postupně zvyšoval, v dalších dvou výzkumech se ustálil na hranici sedmi desetin dotázaných a od roku 2015 začal růst až do současnosti. Podle statistiků to souvisí s přijímáním protiteroristických bezpečnostních opatření.

S činností policie v ČR je spokojeno 70 procent lidí, v místě bydliště to je 73 procent lidí. Vyšší spokojenost je v menších obcích, hodnocení ale také závisí na životní úrovni dotázaného. Mezi lidmi s dobrou životní úrovní je spokojenost s policií zhruba o 30 procent vyšší než mezi těmi, kteří mají životní úroveň špatnou. "Na rozdíl od pocitu bezpečí, míra spokojenosti s činností policie není nijak ovlivněna věkem ani pohlavím respondenta," dodali statistici.

Průzkum se uskutečnil od 2. do 15. listopadu a zúčastnilo se ho 1015 lidí.

Související

Více souvisejících

češi migrace uprchlíci životní prostředí zdraví průzkumy život Česká republika

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 37 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy